dendias

Македонија

Пендаровски следниот месец во официјална посета на Грција

А1он
Македонскиот претседател Стево Пендаровски следниот месец ќе оствари официјална посета на Грција, информираат од неговиот Кабинет, откако тој денеска се сретна со министерот за надворешни
Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи на средби со Заев, Османи и Димитров

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендиас, со кого
Македонија

Шефот на грчката дипломатија Дендиас во официјална посета на земјава

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Скопје ќе биде домаќин на својот грчки колега Никос Дендиас, кој доаѓа во официјална посета на Северна
Регион

Дендиас и Чавушоглу подготвени да соработуваат, договорена средба Мицотакис- Ердоган

А1он
Продлабочување на економската соработка, взаемно признавање на сертификатите за вакцинација, но и средба Мицотакис- Ердоган, беа дел од темите за кои разговараа и се договорија
Регион

Чавушоглу денеска на средби со Мицотакис и Дендиас во Атина

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска во Атина ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Дендиас, а ќе биде примен и
Регион

Грчки владини извори: Дендиас имаше наредба од Мицотакис, ако биде испровоциран да одговори

А1он
Постоеше целосна усогласеност на министерот за надворешни работи со премиерот и доби јасна наредба од него, ако биде испровоциран, да одговори соодветно, коментираат грчки владини
Свет

Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

А1он
Јасно им ставив на знаење на моите израелски соговорници дека турските прекршувања претставуваат опасност за сите земји од нашиот регион, опасност за безбедноста и стабилноста,
Регион

Дендиас ги информирал македонското, австриското, бугарското и турското МНР за ситуацијата со мигрантите

А1он
Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за ситуацијата со мигрантите и бегалците денеска телефонски ги информирал Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика