dimitar kovacevski

Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Македонија заслужува европска иднина, нема откажување

А1он
Решителна и поефикасна борба против корупцијата, реформи во судството, повисоки плати и пензии, поддршка за младите, стопанството,.. најави денеска претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Си ги знаеме грешките, пред граѓаните е изборот за европска иднина на државата

А1он
Ги научивме нашите грешки, знаеме кои се, кога се признаваат грешки тие може да се поправат, но она што е главен избор на овие претседателски
Македонија

Преспанскиот договор оспорен во предизборието, анализира грчки Катимерини

Александар Тодески
Првата дебата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски го отвори прашањето во Грција, дали ќе се почитува Преспанскиот договор. Грчкиот
Македонија

Ковачевски: СДСМ со граѓанското општество направи многу исчекори, заеднички ќе ја исполниме и целта за членство во ЕУ

Орце Костов
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со граѓански организации на тема „Соработка и дијалог со граѓанското општество – состојби и
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ не беше фер, но нема откажување од европската иднина

А1он
Јас не знам која друга коалиција има повеќе право да каже дека е за Европа од нашата. Ние преку конкретни чекори покажавме дека за нас
Македонија

Ковачевски: Со влез во ЕУ, просечната плата од 1300 евра и 800 евра минимална плата

А1он
Единствено влезот во ЕУ е гаранција за европски стандард. Тогаш просечната плата ќе изнесува 1.300 евра, а минималната плата 800 евра! – порача претседателот на
Македонија

Ковачевски: Гарантираме 30.000 денари просечна и 20.000 денари минимална пензија во новиот мандат

А1он
Гарантираме дека во 2028 година минималната пензија ќе биде 20.000 денари, а просечната пензија 30.000 денари. Дополнително, предвидуваме новогодишна поддршка од 6.000 денари за секој
Македонија

СДСМ: Коалицијата за европска иднина се проширува, имаме јасен план за европски животен стандард, и просперитетна и развиена држава

А1он
На денешната средба помеѓу претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и основачот и претседател на Српска странка во Македонија, Мирослав Јовановиќ се потврди проширувањето на Коалицијата
Економија

Ковачевски: СДСМ заедно со бизнис секторот ќе ја исполни целта за европска и развиена економија

А1он
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски денеска оствари средба со претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески и претставници на компаниите
Македонија

Ковачевски ги соопшти носителите на изборните листи за парламентарните избори

А1он
Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на конгрес презентираше делови од програмата на партијата за парламентарните избори 2024, а ги соопшти и носителите и ко-носителите