dimitar kovacevski

Македонија

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

А1он
Мојата енергетска визија е да бидеме европски шампиони за производство на енергија од нашето македонско сонце!Први во регионот сме според енергетска трансформација и се позиционираме
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Нова инвестиција на германски „Кил“ од 9,2 милиони евра и нови 150 работни места

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод новата инвестиција на германската компанијата „Кил Македонија“. Станува збор за изградба на нов производствен капацитет во
Македонија

И Ковачевски збунет од изборот на Абази: На тој систем му требаат уште реформи, има огромна работа пред нив

Кристијан Ландов
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека огромна работа пред судовите и обвинителствата, за граѓаните да имаат доверба во овие институции. Коментирајќи ги критиките од амбасадорката на
Економија

Ковачевски: Проекциите за економијата влеваат надеж, наредната година ќе биде подобра

А1он
Наредната година ќе биде подобра. Ќе се живее подобро затоа што ќе има ново покачување на пензиите и платите, а тоа се и економските проекциите
Економија

Ковачевски: Работиме интензивно на решение со Србија да обезбедиме поевтина струја за македонското стопанство

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска на заедничка прес-конференција на лидерите од Западен Балкан во Белград рече дека Република Северна Македонија
Економија

Ковачевски: Обновливите извори на енергија се иднината на регионот, инвестициите во зелената транзиција се клучни

А1он
Република Северна Македонија како земја од Западен Балкан која е насочена кон просперитет и развој, интензивно работи на обезбедување на енергетска стабилност и независност за
Македонија

Во Белград Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија

А1он
Во Белград почна Конференцијата за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и
Македонија

Ковачевски: Работиме со сојузниците во утврдување на фактите за ситуацијата во Полска

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски изрази сочувство до неговиот полски колега, Матеуш Моравецки и полскиот народ за загубата на животи во експлозијата во близина на украинската граница.
Македонија

Ковачевски: Иднината е полноправно членство во ЕУ, секоја одлука што ја носиме е во интерес на граѓаните и државата

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска се сретна со европратеничката и лидерка на пратеничката група на Прогресивната Алијанса на Социјалистите и
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски-Рама: Донесовме конкретни решенија за граѓаните и заедничката европска иднина на С. Македонија и Албанија

А1он
На заедничка прес-конференција премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска уште еднаш ги повторија ставовите на владите