Zoran Zaev

Македонија

Филипче: Претпоставуваме дека првите количини на ковид-вакцината од Бугарија ќе пристигнат во јануари

Искра Манојлоска
Нема конкретни информации кога ќе пристигнат првите ковид-вакцини во Македонија, колку вакцини ќе добиеме и колку ќе го чинат буџетот на државата. За разлика од
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев, декриминализацијата на канабис за лична употреба ја наведе како еден од чекорите кои ќе ја приближат Македонија до европските вредности. „Точно е
Македонија

Заев: Девојки и жени, немојте да молчите – тука сме да ви помогнеме

А1он
„Веруваме во општество кое дава еднакви шанси на сите граѓани. Градиме општество во кое секој граѓанин, без разлика на полот, има еднаков пристап до ресурсите
Македонија

ВИДЕО: Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Јорданов му поставуваше прашања на Заев на прес конференција

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Иван Јорданов од Штип се појави на настанот во градот на која присуствуваше премиерот Зоран Заев и инсистираше да постави неколку прашања.
Македонија

Заев: Да извезуваме сушен цвет од канабис, а дома да го легализираме

А1он
„Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во делот
Македонија

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

А1он
Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера
Македонија

Заев: Никој не преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик, Бучковски треба да биде мотиватор

А1он
Сите граѓани кои вистински се грижат, да ги осигурам дека никој не преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик. Тоа е наше право на
Македонија

Ахмети: Премиерот Заев ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира патот на земјата кон ЕУ

Габриела Димковиќ-Мишевска
Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ,
Македонија

Заев: Не можеме цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој не ги прашал Бугарите на
Економија

(ВИДЕО) Заев на Македонскиот енергетски форум: Вложуваме во енергетска независност и во еколошки извори на енергија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска го отвори третиот Македонски енергетски форум. Форумот годинава е во организација на ЗИП Институт, а