Zoran Zaev

Македонија

Заев телефонски разговарал со Борисов за неговата претстојна посета на Бугарија

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка меѓу двете земји. „Во фокусот на разговорот беше Берлинскиот
Македонија

Заев за уривањето: Порта Македонија не попречува пешачки и моторен сообраќај

Маја Илиевска-Пачемска
Премиерот Зоран Заев со мислењето испратено до Општина Центар вели дека Владата не барала уривање на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза туку почитување
Македонија

Архиепископот г.г. Стефан на средба со Заев изрази благодарност за писмото до партијархот Вартоломеј

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван од митрополитите г.
Македонија

Мицевски: Заев јавно се заканува на опозициски пратеници

А1он
На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Никола Мицевски. Мицевски истакна дека СДСМ и
Македонија

Заев му пиша на цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува автокефална црква

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на
Македонија

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа решава многу повеќе од само спорот со името

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата
Македонија

(ВИДЕО) Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува наш силен лобист на патот кон ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како
Македонија

Заев: Во пензија ќе се оди задолжително на 64 години

А1он
„Носиме одлука за задолжително пензионирање за сите вработени на 64 години, а дамите може да одберат да се пензионираат на 62 години,“ изјави вечерва премиерот
Македонија

Заев од средбата со црногорската амбасадорка Петровиќ: Двете земји почитуваат исти вредности – ЕУ и НАТО

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ, со која потврдија дека двете земји негуваат одлично пријателство и соработка, почитуваат
Економија

Заев и Битиќи се сретнаа со претседателот на Грчката бизнис асоцијација во Македонија

А1он
Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за економски прашања, Фатмир Битиќи, се сретна со Арис Влахос, претседател на Грчката бизнис асоцијација