Zoran Zaev

Македонија

Заев: Нема корупција во највисокиот ешалон на власта

А1он
Премиерот Зоран Заев прашан денеска дали ќе побара одговорност од вицепремиерот за борба против корупцијата, по објавениот Извештај на Стејт департментот за инвестициска клима за
Македонија

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека со амандман ќе се интервенира во Предлог-резолуцијата за решавање на прашањето со Бугарија за да стои уставното име на земјата
Македонија

Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот, тоа се прави пред самото пристапување во ЕУ

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање дали Бугарите ќе бидат вметнати во нашиот Устав, рече дека пред самото пристапување во ЕУ се
Македонија

Само Пехчево и Росоман со нови кандидати – стари градоначалници од СДСМ во трка за нов мандат

Мери Јордановска
Од првите 30 предложени кандидати за градоначалници на СДСМ, има само три нови лица. Сите останати се досегашни градоначалници, и покрај тоа што за голем
Македонија

Недела од 1 октомври да стане неработен ден, предложи Владата до Собранието

А1он
Од 1 октомври недела да стане неработен ден за сите, соопшти премиерот Зоран Заев по денешната владина седница. Усвоени се измените во законите за работни
Македонија

Анализа: Во тек е разузнавачка операција „Коњски скок“, со цел да се дестабилизира државата и да се врати Груевски

А1он
Македонија е мета на тајна разузнавачка операција наречена „Коњски скок“ која има цел да го врати Никола Груевски и да ја дестабилизира државата, предупредуваат аналитичарите
Македонија

Заев со честитки до пратениците за изгласувањето на законите, згрозен е од изјавата на Мицкоски дека овој чин е тероризам

А1он
Премиерот Зоран Заев попладнево на својот Фејсбук профил упати честитки до пратениците, претседателот на Собранието и до собраниските служби за усвојувањето на законите од петтиот
Македонија

Заев: Со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтверот на Рашковски

Премиерот Зоран Заев вели дека софтверот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, е набавен со причина, и покрај тоа што во моментов не
Македонија

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев објаснува дека посегнале по фирмата посредник за набавка на вакцините од Кина, за тие побрзо да стигнат во Македонија. „Значи апсолутно негирам
Македонија

Владата ги усвои препораките: oд утре почнува полицискиот час од 22-5 часот, ќе трае до 22 март

Мери Јордановска
Владата на денешната седница, која се уште е во тек, ја донела одлуката за прогласување полициски час на територијата на целата држава. Полицискиот час ќе