Zoran Zaev

Македонија

(ВИДЕО) Гаши по четиричасовната средба со Заев: Имаме напредок

Кристијан Ландов
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на пратеници. Тие не сакаа да
Македонија

Бугарско-македонската комора апелира до Заев и Јанев за надминување на политичката криза и економско поврзување

А1он
Бугарско-македонската трговско-индустриска комора упати Декларација до премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Стефан Јанев во која се изразува загриженост од „негативното
Македонија

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

А1он
Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е заедничкиот
Македонија

Алтернатива начелно влегува во Влада, се договараат кадровски решенија

А1он
По средбата на премиерот Зоран Заев со Африм Гаши, владината служба за односи со јавност преку соопштение информираше дека била постигната начелна согласност за програмскиот
Македонија

Заев по средбата со Гаши: Имавме конструктивна средба

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев не го искоментира исходот од средбата со Африм Гаши, по четиричасовната средба во Клубот на пратеници. Заев прв излезе по завршување на
Македонија

ВИДЕО: Заев и Гаши разговараат за влез на Алтернатива во Владата

А1он
Во Клубот на пратениците во Скопје веќе два часа трае средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши за вклучување на партијата
Македонија

Констатирана оставката на Заев, на 12 декември СДСМ ќе бира нов претседател

А1он
На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Заев. Портпаролката
Македонија

Седница на Централниот одбор на СДСМ: Заев не се откажува од оставката

А1он
Централниот одбор на СДСМ веќе три часа заседава во седиштето на партијата, а членовите на највисокиот партиски орган, како што потврдуваат оттаму дискутираат за оставката
Македонија

ЦО на СДСМ расправа за оставката на Заев и за зголемување на парламентарното мнозинство

А1он
Централниот одбор на СДСМ вечерва ја почна седницата на која треба да се разгледува оставката на претседателот на партијата Зоран Заев, а ќе се дискутира
Македонија

ЦО на СДСМ ќе дискутира за оставката на Заев и актуелната политичка состојба

А1он
Ќе расправаме за актуелната политичка состојба, ќе не информира претседателот на партијата до кај се разговорите со потенцијалните нови коалициски партнери и секако ќе се