Груби: Ќе има Албанец премиер, договорија Ахмети и Заев, потврди и Ковачевски

Од:

Првиот вицепремиер Артан Груби го потврди она што го најави Бујар Османи на партиска дебата, дека Македонија ќе го добие првиот премиер Албанец затоа што така било договорено помеѓу поранешниот премиер Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Груби вели дека и премиерот Ковачевски дал збор за ова и вети дека ќе важи договорот со Ахмети.

Ова Артан Груби го изјави во интервју за косовската телевизија „Дукаѓини“ потенцирајќи дека тој нема амбиции да биде премиер туку дека сака да го паметат по реализацијата на коридорите 8 и 10.

– Имавме модерна кампања во 2020 година која одекна во Тирана и Приштина дека е дојдено времето Македонија да добие прв премиер Албанец. Ова е проект на Али Ахмети, а тој не греши во изборот. Јас немам такви амбиции затоа што сакам да ме паметат по реализацијата на коридорите 8 и 10 – изјави вицепремиерот Артан Груби.

Би можело да ве интересира

Мицкоски до Ахмети: Не постојат подруми се е транспарентно, природната опција за ВМРО-ДПМНЕ е да коалицира со албанската опозиција

Секој зборува за тоа што знае да го прави – Касами за изјавата на Ахмети за меѓуетнички тензии

Катерина Ѓуровски

Ахмети ја објави декларацијата потпишана со коалицијата „Вреди“за уставни измени

Предраг Петровиќ

Ковачевски: Граѓаните одлучуваат дали одиме во ЕУ или се враќаме назад

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Артан Груби не гласаше на претседателските избори

Катерина Ѓуровски

Ковачевски од Струмица: Му благодарувам на ЗНАМ што ја разјасни дилемата и што застана јавно со ВМРО-ДПМНЕ

Предраг Петровиќ