aleksis cipras

Регион

Ципрас: Животот на граѓаните со Владата на Мицотакис потсетува на Survivor

А1он
Секојдневието и живот на граѓаните со Владата на Мицотакис веќе потсетува на Survivor. Кој ќе преживее, кој ќе издржи, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас
Македонија

Ковачевски-Ципрас: Само со дијалог и решенија градиме просперитет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Економскиот форум Делфи во Атина, се сретна со поранешниот премиер на Грција и лидер на „Сириза“, Алексис Ципрас. „Во
Регион

Иконому: Предлогот на Ципрас за гласање недоверба на владата е потег за оставање впечаток

А1он
Господинот Ципрас, гледајќи дека неговото политичко влијание се намалува, а политичката иднина на неговата партија е несигурна, се обидува да направи потег за да остави
Регион

Ципрас: Очигледна и неизбришлива одговорноста на Владата за пожарите

А1он
Одговорноста на Владата на Мицотакис за пожарите е очигледна и неизбришлива, рече лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас на денешната прес конференција, на која упати критики
Македонија

Заев-Ципрас: Придобивките од Договорот од Преспа се препознаени и од оние кои имаа сомнежи

А1он
Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи остварија средба со поранешниот премиер на Грција и актуелен
Македонија

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа решава многу повеќе од само спорот со името

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата
Македонија

Независната пратеничка група со Ципрас: Ни честиташе на визијата и храброста

А1он
Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, оствариja средба со Премиерот на Република Грција господин Алексис Ципрас. -На средбата ги искажавме нашите
Македонија

Џафери и Ципрас се заложија за формирање група на пријателство во грчкиот парламент

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево се сретна со Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.
Регион

Ципрас од Букурешт ја предупреди Албанија поради правата на грчкото малцинство

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас употреби остра реторика против албанската Влада, предупредувајќи ја администрацијата на премиерот Еди Рама дека перспективата на Албанија во ЕУ би можела
Регион

Турција негира дека нејзини авиони го пресретнале хеликоптерот на Ципрас

А1он
Армијата на Турција денеска ги негираше тврдењата на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека турски воени авиони го пресретнале хеликоптерот со кој тој патувал на островот