Cipras

Македонија

Заев и Ципрас загрижени за порастот на националистичкиот популизам, ќе работат на зачувување на Преспанскиот договор

Орце Костов
Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас телефонски разговарал со поранешниот премиер на Северна Македонија Зоран Заев за новите политички случувања во Северна Македонија, пишува грчки „Катимерини“.
Регион

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он
Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас достави предлог за гласање недоверба на Владата поради скандалот со прислушувањата во Грција. На гласањето недоверба на
Регион

Ципрас бара оставка од Мицотакис

А1он
По средбата со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, лидерот на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, побарал оставка од грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кого го нарекол
Регион

Ципрас смета дека можно е Мицотакис да оди на предвремени избори

А1он
Сметам дека е многу веројатно господинот Мицотакис да не го отвори повторно Парламентот по расправата за буџетот и да оди на предвремени избори, оцени лидерот
Регион

Ципрас: Случаите со прислушувањата се голем удар за самата демократија и ја ставаат во опасност

А1он
Откритијата во последните неколку месеци за претворањето на Националната служба за разузнавање во параинституционален парацентар за следење на политички лидери, пратеници, европратеници, министри, новинари, бизнисмени,
Регион

Ципрас: Мицотакис е виновен за прислушувањата и се крие, а мора да даде одговори

А1он
Господинот Мицотакис, наместо да се преправа дека е огорчен, треба да дојде во Парламентот и да даде одговори, а господинот Мицотакис се крие, истакна лидерот
Регион

Ципрас и Андрулакис ја поздравија победата на Лула на претседателските избори во Бразил

А1он
Лидерите на грчките опозициски партии СИРИЗА и ПАСОК- Движење на Промена Алексис Ципрас и Никос Андрулакис преку нивните официјални Твитер профили ја поздравија победата на