Cipras

Македонија

Доделувањето на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Заев и Ципрас одложена за 2021

А1он
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која
Македонија

Ципрас: Докажавме дека во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени

А1он
Докажавме еднаш засекогаш дека во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени. Доволна е почитта и силната волја за заедничка иднина на мир
Регион

Ципрас: Грција е претпоследна во ЕУ по бројот на направени тестови

А1он
Излегуваме од карантинот, но се движиме на слепо, рече лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА за време на денешната расправа во грчкиот Парламент, упатувајќи критики
Регион

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност на островите

А1он
Не може да бараш солидарност и поддршка од земјите од ЕУ и да се однесуваш без солидарност и поддршка на островите на грчката територија, вели
Македонија

Заев: Нека оваа награда биде стимул за оние кои носат сериозни одлуки и за идните генерации дека не постои конфликт кој не може да се реши низ дијалог и пријателство

А1он
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која
Македонија

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Преспанскиот договор

А1он
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која
Македонија

Алексис Ципрас денес пристигнува во Скопје, попладнево ќе се сретне со премиерот Заев

А1он
Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас денеска пристигнува во Скопје, а во попладневните часови ќе има средба со премиерот Зоран Заев, соопштуваат
Регион

Шојбле го пофали Ципрас за Договорот од Преспа

А1он
Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле, за германскиот весник „Ди Цајт“ упатува пофални зборови за грчкиот премиер Алексис Ципрас, и вели дека покажал лидерство со
Македонија

Ципрас: Решението со Северна Македонија ја зајакнува динамиката на стабилност и развој во регионот

А1он
Решението на спорот со Северна Македонија ја зајакнува динамиката на стабилност и развој во регионот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговиот говор на вториот
Регион

Американскиот сенатор Менендез му честита на Ципрас за Договорот од Преспа

А1он
Американскиот сенатот Боб Менендез на средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас ја истакна важноста на Договорот од Преспа за стабилноста и развојот на Југоисточна Европа,