Cipras

Македонија

На Заев и Ципрас утре во Мунстер ќе им биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде утре, на свечена церемонија, ќе му биде врачена
Регион

Без Договорот од Преспа, соседите ќе ни беа нестабилни, вели Ципрас

А1он
Договорот од Преспа е корисен за земјата, патриотски, корисен за народите во регионот кои треба да живеат во мир и перспектива, суштината е дека постигнавме
Регион

Мицотакис и Ципрас во жестока дискусија околу полициското насилство во Грција

А1он
Имам одговорност, како премиер на земјата, затоа што земјата има континуитет, државата има континуитет, да им се извинам на сите што биле повредени од случаи
Македонија

Ципрас: Време е да правиме историја на Балканот, наместо да бидеме заробени во неа

А1он
Ако историскиот Договор од Преспа нѐ научи на нешто, тоа е дека е време да правиме историја на Балканот, наместо да бидеме заробени во неа,
Регион

Ципрас ѝ препорача на актуелната грчка Влада да се придржува до Договорот од Преспа

А1он
За одредените доцнења во имплементацијата на Договорот од Преспа, половина од одговорност е на Владата на соседната земја, а половина на нашата Влада, а Владата
Македонија

Честитки од Ципрас до Заев за победата на изборите

А1он
Благодарение на твоите напори, пораката на прогресивните сили стана уште посилна, вели поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас, во честитката, преку „Твитер“
Македонија

ВИДЕО: Ципрас го цитира Блаже Конески во порака на поддршка за Заев

А1он
Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски, во видеопорака вели дека