Поддршка за номинацијата на Заев и Ципрас за Нобел од 33 европратеници од 16 земји

Од:

По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот Парламент, во писмото до Норвешкиот комитет за Нобел, со кое ја поддржуваат иницијативата на Видед Бушамауи од Тунис, премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да бидат добитници на Нобеловата награда за мир за 2019.

Писмото потпишано и од тројца европратеници од СИРИЗА, во целост го објави и грчката новинска агенција АНА-МПА и европратеникот Димитрис Пападимулис на неговиот официјален сајт, јави дописничката на МИА од Атина.

Потписниците велат дека се апсолутно убедени оти „предлогот на госпоѓа Бушамауи е правилен пристап и има големо значење, особено земајќи ги предвид сложените разлики во регионот на Западен Балкан, што многу страдаше од војните“.

-Ова е прв пат на Балканот да се постигне таков иновативен договор. И двајцата премиери го направија овој чекор напред, имајќи голем домашен притисок, а дека на крај стигнаа до таков позитивен резултат, се должи на нивното лидерство. Нивната номинација за Нобеловата награда за мир, испраќа порака до сите дека храброста и прогресивното размислување над националните граници треба да бидат наградени, пишуваат европтатениците во нивното писмо во кое објаснуваат зошто ја поддржуваат номинацијата на двајцата премиери.

Тие сметаат дека Нобеловата награда ќе им даде поддршка на Зоран Заев и Алексис Ципрас „во процесот на помирување и прифаќање на договорот во нивните земји“, но и дека ќе ги охрабри и другите да го следат конкретниот пример и да придонесат за мирно соседство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заеви донираат 700 пакети храна за жителите на Куманово и Дебар

Ландов

Заеви ќе донираат скафандери, визири и маски за здравствените работници

Ана Ололовска

Заев: Од економските мерки за справување со кризата, прво се испорачаа 200 милиони евра за поддршка на работниците, на стопанството и фирмите

Ана Ололовска

Заев на состанокот на ПЕС: Ќе ги задржиме сите работни места, време е за европска солидарност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

Ана Ололовска