nobelova

Свет

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

А1он
Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година, пренесуваат
Свет

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

А1он
Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер се овогодишни добитници на Нобеловата награда за економија за нивниот „експериментален пристап кон намалување на глобалната сиромаштија“. Дифло,
Свет

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

А1он
Овогодинешните добитници на Нобеловата награда за физика се научниците Џејмс Киблс, Мајкл Мејер и Дидије Келоз за новите сфаќања на структурата и историјата на Вселената
Свет

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за медицина

А1он
Тројца научници кои откриле како клетките се чувствуваат и се прилагодуваат на нивото на кислород, ја добија овогодишната Нобеловата награда за физиологија или медицина. Клетките
Македонија

Поддршка за номинацијата на Заев и Ципрас за Нобел од 33 европратеници од 16 земји

А1он
По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот