Заев и Ципрас загрижени за порастот на националистичкиот популизам, ќе работат на зачувување на Преспанскиот договор

Од:

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас телефонски разговарал со поранешниот премиер на Северна Македонија Зоран Заев за новите политички случувања во Северна Македонија, пишува грчки „Катимерини“.

Според медиумот, поранешните лидери го истакнале значењето на одржувањето на Договорот од Преспа од 2018 година и продолжувањето на соработката меѓу нивните нации, особено напорите на Северна Македонија за пристапување во Европската унија и стабилноста на регионот на Западен Балкан, стои во написот.

Тие ја истакнале загриженоста во врска со порастот на националистичкиот популизам од двете страни, означувајќи го како лицемерен и опасен.

Двајцата политичари се согласиле да продолжат со иницијативи насочени кон одржување на мирот, зачувување на Договорот од Преспа и поттикнување на поблиски односи меѓу граѓаните на Грција и Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Бесплатни возачки и сообраќајни дозволи со новото име, иселениците нема да плаќаат за патен лист

Орце Костов

Панчо и Андреј од ДНК: Ќе му помогнеме на секој сограѓанин кој ќе добие казна за возачка

Орце Костов

Треба да ги смените и сообраќајните и возачките ако сакате да патувате – и нивната важност истекува на 12 февруари

Анита Петровска Рајковиќ

Налепници „NMK“ на таблиците задолжително од 12 февруари, ќе се продаваат на станиците за технички преглед

Грција ќе инсистира на почитување на роковите за пасошите и регистерските таблички

Катерина Ѓуровски

Наместо давање лажна надеж за пролонгирање на рокот за документи, да се фокусираме на нивното вадење порачува Османи