dogovor od prespa

Македонија

Каракамишева бара да се поништи Договорот од Преспа и сите акти потпишани од Талат Џафери

А1он
Професорката по уставно право и политички систем Тања Каракамишева преку Фејсбук статус повторно излегува со барања, за кои вели дека дека треба сите заеднички да
Македонија

Заев: Ако има можности ќе ги декласифицираме документите од преговорите за името

А1он
Премиерот Зоран Заев најави дека ако постојат законски можности ќе им препорача на институциите да бидат декласифицирани документите од преговорите за името со Грција, од
Македонија

Ѕанакопулос: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

А1он
Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор,
Економија

Статакис: Договорот од Преспа го отвора патот за инвестиции на Балканот

А1он
Со Договорот од Преспа се отвораат различни трговски и инвестициски можности, економските односи кои постојат, веќе добиваат поинаква динамика, пишува министерот за животна средина и
Македонија

Владата усвои план за извршување на обврските од Договорот од Преспа

А1он
Владата на Република Македонија денеска во рамки на 117-та седница ја разгледа Информацијата за извршување на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите
Регион

Мета – Николиќ: Историско достигнување е решавањето на проблемот со името на Македонија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета и претседателот на Комисијата за надворешна политика на црногорскиот парламент, Андрија Николиќ, на денешната средба во Тирана размениле мислења околу последните
Регион

Спираки: Нова демократија нема да гласа за ратификација на протоколот за членство во НАТО

А1он
За ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, Нова демократија ќе го стори истото што го направи и при процесот за ратификација на Договорот, бидејќи
Македонија

Коцијанчиќ: Европската перспектива на Скопје е многу сигурна и покрај заканите на грчката опозиција

А1он
Европската перспектива на Северна Македонија е многу сигурна во светлината на усвојувањето на договорот за името во Атина и Скопје, што беше јасно предочено од
Македонија

Пајат: Договорот од Преспа придонесува за безбедноста и просперитетот на регионот

А1он
Договорот од Преспа придонесува за безбедноста и просперитетот на регионот и претставува пресвртна точка за Грција, која е фактор за стабилноста во регионот. Ова денеска
Регион

Заев за АНА-МПА: Со Договорот од Преспа победници се граѓаните на двете земји и имаме потврдено и длабоко пријателство

А1он
Граѓаните на нашата земја и на нашиот пријател Грција, може да бидат горди денес, тоа е генерацијата што стави крај на една епизода на неизвесен