dogovor od prespa

Регион

Вучиќ: Им честитаме на Скопје и Атина, Србија прва ќе го признае соседот под новото име

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во Нови Сад на отварањето на манифстацијата „Нови Сад-европска престолнина на младите“, им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис
Регион

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

А1он
Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од
Македонија

Меркел: Решавањето на спорот за името е многу важна вест

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција и смета дека сега е отворен патот за
Македонија

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

А1он
Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан
Македонија

Ахмети до Коѕиас: Успеавме пријателе

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати писмо до поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во кое му порачува дека
Регион

Мори Паские: Ратификацијата на Преспанскиот договор го отвора патот за нова ера на стабилност на регионот

А1он
Претседателката на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Лилиан Мори Паские, ја поздрави ратификацијата од страна на грчкиот парламент на „Преспанскиот договор” склучен на 17
Македонија

Плевнелиев: Заев и Ципрас ќе бидат номинирани за Нобелова награда

А1он
Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев вели дека храброста на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за решавање на 27-годишниот спор е значајна
Македонија

Пофалби од Гутереш за ратификацијата на Преспанскиот договор

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја пофали денеска Грција за ратификацијата на Договорот за ставање крај на 27-годишниот спор со Македонија, оценувајќи притоа дека
Регион

Круемади: Ратификацијата на Преспанскиот договор е многу позитивен чекор за регионот

А1он
Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за