Плевнелиев: Заев и Ципрас ќе бидат номинирани за Нобелова награда

Од:

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев вели дека храброста на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за решавање на 27-годишниот спор е значајна не само за двете земји, туку и за целиот регион, поради што ќе бидат кандидирани за Нобелова награда.

-Договорот од Преспа за промена на името на Македонија има историска важност не само за двете земји, туку и за целиот регион на Западен Балкан. Храброста на грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев е достојна за восхит. Групата „Пријатели на Македонија“, заедно со европратеници ќе предложи кандидатура на премиерите за Нобелова награда, вели поранешниот претседател на Бугарија и член на консултативниот совет на Националниот стратешки институт на Кина при Универзитетот Синхуа.

Тој, на обраќањето на панелот „Светот е бизнис“ на светскиот економски форум во Давос, кое го пренесува BloombergTV Bugarija, потенцира дека кога две држави кои имале сериозни несогласувања во минатиото си подадат рака и секоја една од нив отстапи за да има полза, добива целиот Балкан и додава дека патот кон просперитет во регионот минува преку такви дејства.

Би можело да ве интересира

Бугарија: До 13 мај продолжена вонредната состојба

А1он

Бугарски пратеник позитивен на Ковид-19, цел Парламент ќе биде тестиран

Ана Ололовска

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

А1он

СЕ: Бугарија да биде поактивна во борбата против расизмот и родовите стереотипи и да ја зголеми слободата на медиумите

Ана Ололовска

Од утре се укинува карантинот во Банско

Ана Ололовска

Заев: Од економските мерки за справување со кризата, прво се испорачаа 200 милиони евра за поддршка на работниците, на стопанството и фирмите

Ана Ололовска