Меркел: Решавањето на спорот за името е многу важна вест

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција и смета дека сега е отворен патот за интеграција на земјава во НАТО и Европската унија.

-Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир, како и со стабилност, изјави Меркел на собир на ЦДУ во Тринвилерсхаген.

Како што пренесе радиото Дојче веле на македонски јазик, Меркел активно го следи проблемот уште од самитот на НАТО во Букурешт и прави обиди за наоѓање начин Македонија да стане членка на Алијансата и да се приклучи на Унијата.

-Сега, со Преспанскиот договор, патот за земјата е отворен, оцени канцеларката.

Би можело да ве интересира

Меркел: Премногу е рано за Германија да ги укине ограничувањата

А1он

Грција: 99 нови случаи и шест нови жртви од коронавирусот

А1он

Грција воведе нов систем за издавање електронски рецепти за лекови

А1он

Пецас: Ако биде потребно, пред Велигден ќе ги затвориме патарините

Ана Ололовска

Поддршка и солидарност од Грција до Италија – подигнато италијанското знаме на Парламентот и МНР

Ана Ололовска

За 5,3 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови во првото тримесечје од 2020 година

Ана Ололовска