imeto

Македонија

Дендиас за меморандумите со С. Македонија: Секоја грчка Влада оценува што е во нејзин интерес

А1он
За трите меморандуми со Северна Македонија, кои сè уште не се ратификувани во грчкиот Парламент, министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас во интервјуто
Македонија

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

А1он
Враќањето на една националистичка реторика од нашите соседи, во суштина ќе нѐ одведе до редефинирање на нашата национална позиција за поддршка на процесот на проширување
Економија

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска
Бришењето на зборот Македонија од Статутот на „Жито Лукс“ што ги разгневи купувачите кои повикаа на бојкот на производите, од компанијата за „А1он“ велат дека
Економија

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска
Тивка војна и најави за бојкот на производите од „Жито Лукс“ од синоќа се шират на социјалните мрежи откако беше објавен документ со кој од
Македонија

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров му сугерира на премиерот во техничката Влада, Оливер Спасовски да предложи до Собранието разрешување на техничката министерска за труд
Македонија

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

А1он
Една година по промената на името во Република Северна Македонија, бугарските власти на граничниот премин „Ѓуешево“ сè уште работат со старото име „Поранешна југословенска Република
Македонија

За Илија Димовски „Никогаш Северна“ по дома, но секогаш Северна во европските фотелји

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, чија партија но и тој постојано повторуваат „Никогаш Северна, само Македонија“ отстапуваат од ова мото кога излегуваат од државава. По
Македонија

Габер не очекува застој во работата на македонско-грчкиот експерски комитет поради предврмените избори

А1он
Виктор Габер, копретседател на македонскиот дел на Мешовитиот комитет на експерти од Северна Македонија и Грција за историски, археолошки и образовни прашања, формиран согласно обврските
Регион

Пецас: Комисијата за трговските ознаки има и други работи, освен промоција на „македонско од нашата Македонија“

А1он
Комисијата има да направи многу работи, бидејќи ознаките не се однесуваат само на „македонски, македонска, македонско од страна на нашата Македонија“, туку е поврзано и
Македонија

Заев: Меѓународна експертска комисија трајно ќе го реши брендирањето на производите

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Меѓународната експертска комисија што треба да се дооформи согласно со Договорот од Преспа ќе го реши трајно брендирањето на