imeto

Македонија

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, се извини што рекол северномакедонци во едно свое обраќање. Тој вели дека станува збор за грешка. „Моја грешка е што
Македонија

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

А1он
На забелешка од Грците веднаш е сменето името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“! Грчкиот весник „Прототема“ објави дека е корегирано името
Регион

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

А1он
Текст објавен во грчките медиуми за непроменетото име на сајт за туристичка промоција на земјава Macedonia timeless, беше причина да реагираат од опозициската Нова демократија
Македонија

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

А1он
Американскиот дипломат Метју Нимиц кој речиси 25 години посредуваше во спорото за името меѓу Скопје и Атина, во разговор за Дојче веле признава дека до
Македонија

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

А1он
Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот Селим Адеми дискутираа што да
Македонија

Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија

А1он
Подготовка на заеднички комитет за поддршка на интегративниот процес на Северна Македонија во Европската унија, била темата на неформалниот состанок на генералните секретари за европски
Македонија

Заедничкиот експертски комитет за историски, археолошки и образовни прашања денеска и утре на нова средба во Атина

А1он
Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања од Северна Македонија и Грција, од утрово ја почна третата по ред дводневна средба