Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија

Од:

Подготовка на заеднички комитет за поддршка на интегративниот процес на Северна Македонија во Европската унија, била темата на неформалниот состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и на Северна Македонија, Панајотис Павлопулос и Калинка Габер, одржан вчера во грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од грчкото МНР, во исчекување на ратификацијата на соодветниот Меморандум за соработка од грчкиот Парламент, генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија се договориле за следните чекори.

Заедничкиот комитет произлегува од Акциониот план потпишан од премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на 2 април во Скопје.

Би можело да ве интересира

Двајца загинати во невремето во Грција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бурата „Јанис“ ja однесе плажата „Ерусалим“ на Кефалонија

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Крит

А1он

339 новозаразени во Грција, нови мерки во Атина и регионот

А1он

Османи: Добиваме искусен дипломат и искрен сојузник на патот кон Брисел

Ана Ололовска

Над 5.000 бегалци и мигранти сместени во новиот, привремен камп на Лезбос

Ана Ололовска