Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Од:

Од понеделник се очекува да започне издавањето на новите регистарски таблички за возилата со ознаката NMK.

Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата.

Обврската за замена на табличките на кои е досегашната ознака МК со новата NMK произлегува од Договорот од Преспа со кој се реши спорот за името со Грција.

Од стапувањето во сила на Преспанскиот договор, досега се даваа бесплатни налепници со ознаката NMK на граничните премини при влез или излез на возилата од Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Гледам да ги подобрам аспектите на Договорот од Преспа кои предизвикуваат проблеми

Ана Ололовска

За Илија Димовски „Никогаш Северна“ по дома, но секогаш Северна во европските фотелји

Габриела Димковиќ-Мишевска

Заев: Мицкоски ќе ги поништи договорите со Грција и со Бугарија, но затоа нема да дојде на власт

Маја Илиевска-Пачемска

Габер не очекува застој во работата на македонско-грчкиот експерски комитет поради предврмените избори

Ана Ололовска

Филипов: Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа

Ципрас: Мицотакис да заземе став за позицијата на Самарас за Договорот од Преспа

Ана Ололовска