prespanski dogovor

Македонија

Ковачевски – Фрагојанис: Односите со Грција се издигнуваат во стратешко партнерство за силно економско поврзување

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска го прими заменик-министерот за надворешни работи задолжен за економска дипломатија на Република Грција, Костас Фрагојанис, кој е во дводневна работна посета
Македонија

Односите меѓу С. Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година

А1он
Низа средби и посети на највисоко ниво, некои од нив и со историски карактер, потпишани договори за соработка, заложби за продлабочување на соработката, ја одбележаа
Регион

Радев до Мицотакис: Договорот од Преспа и Договорот за пријателство да станат дел од преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Софија повикал Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и
Македонија

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора да се почитуваат

А1он
Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас за време на расправата во Парламентот за буџетот за 2022 година, говорејќи за надворешната политика, се осврна на регионот,
Регион

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

А1он
Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа за време на говорот во Претседателската палата во
Македонија

Иконому: Се покажува дека е правилен изборот да не брзаме со ратификација на Меморандумите со С. Македонија

А1он
Изборот да не брзаме со ратификација на меморандумите се покажува како правилен избор, бидејќи тие се механизам за контрола на правилното спроведување на Договорот од
Македонија

Пендаровски: Добив потврда дека Грција го почитува Договорот од Преспа и сака целосна имплементација

А1он
На средбите ми беше потврдено дека Преспанскиот договор независно од ставовите кои некои од тие актери ги имале порано низ годините дека ќе го почитуваат,
Регион

Ципрас ќе ги донира паричните средства од наградите за Договорот од Преспа за академската заедница во Грција

А1он
Паричните средства што лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас ги доби заедно со наградите за Договорот од Преспа ќе ги донира за академската заедница, поконкретно предлага
Македонија

Папајоану: Се надеваме дека набргу ќе се свика првата меѓувладина конференција ЕУ-Северна Македонија

А1он
Надеж дека набргу ќе свика првата меѓувладина конференција ЕУ – Северна Македонија, како и поддршка за европската перспектива на нашата земја, но и на останатите
Македонија

Анкета: 71,5 отсто од невакцинираните во Грција се против Договорот од Преспа

А1он
Вакцинираните во Грција со поделено мислење за Договорот од Преспа, а меѓу невакцинираните, седум од десет го оценуваат негативно решението меѓу двете земји, покажуваат резултатите