prespanski dogovor

Македонија

Папајоану: Се надеваме дека набргу ќе се свика првата меѓувладина конференција ЕУ-Северна Македонија

А1он
Надеж дека набргу ќе свика првата меѓувладина конференција ЕУ – Северна Македонија, како и поддршка за европската перспектива на нашата земја, но и на останатите
Македонија

Анкета: 71,5 отсто од невакцинираните во Грција се против Договорот од Преспа

А1он
Вакцинираните во Грција со поделено мислење за Договорот од Преспа, а меѓу невакцинираните, седум од десет го оценуваат негативно решението меѓу двете земји, покажуваат резултатите
Македонија

Катругалос: Грчката Влада одбива да го искористи Договорот од Преспа и да ги промовира стратешките односи со Северна Македонија

А1он
Низа прашања меѓу кои и кога Грција ќе ги ратификува трите меморандуми со Северна Македонија, кога ќе ги промени таблите, дали постои план за промена
Македонија

Заев и Ципрас ја примија мировната награда на Вестфалија

А1он
Премиерот Зоран Заев и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска на церемонија организирана во Мунстер, Вестфалија, ја примија Меѓународната награда за мир на Вестфалија за
Македонија

Заев утре ќе ја прими Меѓународната награда за мир на Вестфалија

А1он
Храбрите одлуки носат мир и градат вечни пријателства, порача вечерва премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук. -Најголемата награда за нашиот подвиг е тоа што
Македонија

Дендиас доаѓа во Скопје, ќе се направи евалуација на спроведувањето на Преспанскиот договор

А1он
Шефот на дипломатијата на Грција Никос Дендиас кон крајот на месецот доаѓа во посета на Северена Македонија, при што ќе се направи и евалуација на
Македонија

СИРИЗА: Ако не беше Договорот од Преспа немаше да постои одбранбена соработка меѓу С. Македонија и Грција

А1он
Ја потсетуваме Владата дека причината што веќе постои договор за одбранбена соработка меѓу Грција и Северна Македонија, како и преземање на нејзината воздушна одбрана од
Македонија

Иконому: Наивни и површни ставовите дека Договорот од Преспа ќе беше пречка за соработка на Турција со С. Македонија

А1он
Во пракса се покажува дека се наивни и површни ставовите дека Договорот од Преспа ќе претставуваше пречка за каква било соработка на Турција со Северна
Македонија

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите со С. Македонија

А1он
Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на трите
Македонија

Османи: Направени се чекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, но треба да се внимава

А1он
Сметам дека одредни разлики што се појавија околу фудбалот во контекст на Договорот од Преспа немаат потенцијал да го минираат стратешкото партнерство што е изградено