prespanski dogovor

Регион

Коѕијас: Ние сме на вистинската страна на историјата

А1он
По повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, на неговиот официјален „Твитер“ профил објави фотографија со министерот
Македонија

Заев: Преспанскиот договор вредеше затоа што станавме членка на НАТО и нѐ донесе поблизу до ЕУ

А1он
Денес одминуваат точно две години откако го потпишавме Договорот од Преспа. Денес слободно можеме да кажеме – ВРЕДЕШЕ!, напиша на својот фејсбук профил лидерот на
Македонија

Спасовски: Договорот од Преспа го расчисти и забрза патот на нашите евро-атлантски аспирации

А1он
Договорот од Преспа стави крај на тридеценсикиот проблем со Грција и ги постави основите за нашата подобра и посакувана иднина уште од независноста на земјата
Македонија

Димитров: Пред две години покажавме дека чудата се возможни

А1он
Се соочивме со најголемиот проблем, за многумина нерешлив, се вложивме целосно и мислејќи на идните генерации, пред две години покажавме дека чудата се возможни. Зборовите
Регион

Две години Договор од Преспа: СИРИЗА го потпиша, Нова демократија го почитува и спроведува

А1он
Во периодот од потпишувањето на Договорот од Преспа на 17 јуни 2018 година до денес, Грција од левичарска доби централно – десничарска влада, но со
Македонија

Две години по Преспа – С. Македонија членка на НАТО и со отворен пат за ЕУ

А1он
По Преспа никој не може да спори дека во Северна Македонија живеат Македонци, кои говорат македонски јазик, е порака што неодамна ја упати преговарачот во
Македонија

Заев на Форумот Делфи: Преспа добар знак иднината на цел Балкан, сега е време да ја зголемиме меѓусебната доверба

А1он
Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска учествуваше на панел дискусијата „Пристапување во ЕУ на Западен Балкан: Кредибилност, предвидливост и политичко водство“, во рамки на Економскиот
Македонија

По Преспа никој не може да оспори дека во Северна Македонија живеат Македонци, кои говорат македонски јазик, вели Нимиц

А1он
Преговарачот во речиси тридеценискиот спор за името меѓу Северна Македонија и Грција, кој конечно беше надминат со Преспанскиот договор, Метју Нимиц во еден момент на