nova vlada

Македонија

Собранието ќе ги пополни местата на пратениците кои станаа министри

А1он
Собранието денеска на осмата седница треба да ги верификува мандатите на новите пратеници кои доаѓаат на местата на премиерот Христијан Мицкоски и на неколкумина новоизбрани
Македонија

Честитка од Агелер за изборот на новата Влада: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

А1он
Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во земјава Анџела Агелер денеска на нејзиниот профил на платформата „Х“ го честиташе изборот на новата Влада. -Честитки за формирањето
Македонија

ВИДЕО: Мицкоски ја презеде премиерската функција

А1он
Новоизбраниот претседател на Владата, Христијан Мицкоски ја презеде премиерската функција од досегашниот претседател на техничката Влада, Талат Џафери. На примопредавањето во Владата, Мицкоски и Џафери
Македонија

Грчки медиуми: Владата на Мицкоски доби доверба од Собранието – положи заклетва под уставното име

А1он
„Северна Македонија: Новата Влада положи заклетва под уставното име откако доби доверба од Собранието“; „Мицкоски: Го карактеризираше „срамен“ терминот „Северна“ во уставното име на неговата
Македонија

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада

А1он
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски и Владата по повод нивниот избор. – Честитки до премиерот
Македонија

Избрана новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски

А1он
Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски. Владината коалиција ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, партиите
Македонија

Критики за програмата и кадровските решенија од опозицијата, прва половина од собраниската седница за избор на новата влада

А1он
Собраниската седница за избор на новата влада продолжува утре. Во попладнeвниот дел од собраниската дебата пратеникот Бобан Карапејовски од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија
Македонија

Петровска: Лицемерие за стратешките интереси е кандидат за министер да биде следбеник на режимот на Путин

А1он
Повеќе министерства а помалку жени, кадри на Груевски, многу зборови а малку кажано, сите лаги на виделина, ваква е оценката за Програмата и составот на
Македонија

Апасиев: Требало да пишете Република Север(и)на Македонија оти го „издупивте“ народот

А1он
Пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев денеска од собраниската говорница изјави дека ја прочитал програмата на новата Влада 2024-2028 и, како што рече, тоа