nova vlada

Македонија

Ковачевски: Доаѓа ново време, со работа почнуваме веднаш

А1он
Легитимитетот на Владата е неспорен и со зголемената поддршка на мнозинството одржлив во следните две и пол години. Јасно и гласно потврдувам дека избори ќе
Македонија

Каевски: Лицемерието на Левица не поминува ниту во Собранието, ниту кај граѓаните

А1он
Лицемерието на Левица, како и секогаш е пуштено на најјако, кога се работи за вас и за вашиот гуру Христијан Мицкоски за да дојдете на
Македонија

Георгиевска: Од каде го црпеше Мицкоски легитимитетот кога се обидуваше да стане мандатар, а не беше ни на пратеничките листи

А1он
Пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска при реплика на опозицијата во врска со кредибилитет и легитимитет на новата Влада од собраниската говорница истакна дека во демократиите
Македонија

Втор ден расправа во Собранието, до полноќ треба да се гласа за новата Влада

А1он
Пратенците денеска втор ден ќе дебатираат за понудениот предлог за составот на новата Влада како и за програмата за работа што ја понуди мандатарот Димитар
Македонија

Силјановска Давкова: Во Владата на Ковачевски има лица чии биграфии личат на флаери

А1он
Најспоменуваниот поим беше легитимитет. Легитимитетот, прво, извира од граѓаните и се манифестира, потврдува или губи на избори. Специфичен го прави потрошниот карактер бидејќи се работи
Македонија

Николоски: Оваа влада нема легитимитет, следува пеколен период на соочување со гневот на народот

А1он
Оваа влада на Ковачевски е континуитет на корумпираната влада на Заев која граѓаните ја казнија на избори, влада која донесе економско опустошување, континуирана ситуација на
Македонија

Ковачевски: Имаме план за соочување со економската и енергетската криза

А1он
Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, во експозето пред пратениците во Собранието порача дека новата Влада има јасен и осварлив план