oliver varheji

Македонија

Вархеји: Сѐ помали шанси за Северна Македонија, земјата мора да вложи дополнителни напори

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изјави денеска дека сѐ помали се шансите дека Северна Македонија и Албанија до крајот на годинава ќе ги започнат преговорите
Регион

Вархеј ја поздрави одлуката на Србија, ја повика и Црна Гора да направи ист чекор

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј го поздрави потегот на српската Влада да ја повлече одлуката за протерување на црногорскиот амбасадор од земјата. – Ја повикувам
Регион

Вархеји од Сараево: Западен Балкан го гледаме како дел од Европа

А1он
Западен Балкан е еден од приоритетите на Европската комисија, изјави денеска во Сараево комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји. По разговорите
Македонија

(ВИДЕО) Вархеји: Од вас очекуваме брзо и ефикасно справување со корупцијата

Искра Манојлоска
Западен Балкан може да стане најпривлечниот регион за инвестиции во светот, изјави еврокомесарот за проширување и добрососедство, Оливер Вархеји, на денешната заедничка прес конференција со
Македонија

Димитров на видео-конференција со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји

А1он
Шефот на македонската дипломатијата, Никола Димитров заедно со министрите за надворешни работи од земјите во регионот, учествуваше на видео-конференција иницирана од еврокомесарот за проширување, Оливер
Македонија

Вархеји: Регионот да работи повеќе да ја зголеми довербата во институциите, корупцијата главен проблем

А1он
Европската Унија е сериозно посветена на европската перспектива на Западен Балкан и тоа еден од нејзините главни приоритети што има за цел да ги исполни.
Македонија

Вархеји: Го поздравувам договорот за одржување на изборите на 15 јули

А1он
Го поздравувам договорот постигнат меѓу двете главни политички партии во Северна Македонија за одржување на изборите на 15 јули, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување
Македонија

Вархеји разговарал за Заев и Мицкоски за изборите и состојбата со Ковид-19

А1он
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји вечерва телефонски разговарал со лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Теми, како што
Регион

Вархеи: ЕУ и Западен Балкан заедно во опоравување и посилни да излезат од кризата

А1он
За време на видео-конференцијата на земјите од Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеи оцени дека кризата поради пандемијата Ковид-19 не ги
Регион

Вархеи: ЕУ и Западен Балкан со зајакнати односи во време на пандемијата

А1он
Комесарот за проширување Оливер Вархеи проценува дека ЕУ и Западен Балкан со зајакнати односи излегуваат од кризата со Ковид-19. Говорејќи за поддршката на ЕУ за