oliver varheji

Македонија

Вархеји му порачал на Османи дека се работи на старт на преговори годинава

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, кој утрово се сретна со министерот за надворешни работи, Бујар Османи, го уверил дека позицијата на Европската Комисија за старт
Македонија

Врз основа на ангажманот со Скопје и Софија очекувам „зелено светло“ од ЕУ, изјави еврокомесарот Вархеји

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска на прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека
Македонија

Вархеји: Мора да испорачаме за Северна Македонија и Албанија пред крајот на годинава

А1он
Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и повика итно да започнат преговорите со
Регион

Вархеји утре ќе го претстави Пакетот за проширување за 2021 година

А1он
Европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархеји утре ќе го претстави Пакетот за проширување за 2021 година, кој вклучува извештаи од Европската комисија за
Регион

Вархеји: Лидерите ќе потврдат дека се посветени на целосна интеграција и членство на Западен Балкан во ЕУ

А1он
Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека лидерите собрани на самитот ЕУ-Западен Балкан „ќе потврдат и јасно ќе кажат дека се посветени на
Македонија

Вархеји: Со Заев разговаравме како да го придвижиме напред процесот на проширување преку отворање преговори со Македонија и Албанија

А1он
Со нетрпение го очекуваме Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија. Западен Балкан е клучен приоритет за Европската комисија, иднината на регионот е во ЕУ.
Свет

Вархеји: ЕУ не смее да го изневери Западен Балкан, нема време за чекање

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави во Блед дека Европската Унија не смее да си дозволи да го изневери Западен Балкан и дека нема повеќе
Македонија

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје со првите вакцини од ЕУ

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји утре ќе ја посети Северна Македонија по повод пристигнувањето на првите вакцини против Ковид-19, споделени и финансирани од ЕУ. Заедно
Македонија

Вархеји: Сѐ помали шанси за Северна Македонија, земјата мора да вложи дополнителни напори

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изјави денеска дека сѐ помали се шансите дека Северна Македонија и Албанија до крајот на годинава ќе ги започнат преговорите
Регион

Вархеј ја поздрави одлуката на Србија, ја повика и Црна Гора да направи ист чекор

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј го поздрави потегот на српската Влада да ја повлече одлуката за протерување на црногорскиот амбасадор од земјата. – Ја повикувам