Еврокомесарот Вархељ денеска ќе се сретне со македонските Бугари

Од:

Еврокомесарот за проширување и соседска политика на Европската унија Оливер Вархељ денеска во Брисел ќе оствари средба со претставниците на македонските Бугари, јави бугарската агенција БГНЕС.

Средбата се одржува на барање на македонските Бугари поради, како што велат, „институционална омраза и системска дискриминација“ во Македонија, како и по инцидентот во Охрид со Христијан Прендиков, кој моментално е на лекување во Софија.

Во делегацијата ќе учествуваат Петар Колев, Георги Трендафилов и Љупчо Георгиевски.

Би можело да ве интересира

Вархеји: Се надевеме дека сите страни ќе ги поддржат уставните измени со цел Северна Македонија да оди напред

Ковачевски-Вархеји: Македонија треба што поскоро да е дел од ЕУ

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје

Ана Ололовска

Вархеји: Работиме напорно да му помогнеме на регионот и го исполниме ветувањето за Западен Балкан да влезе во ЕУ

Се бара оставка од Вархеји откако вчера нарече европратеници „идиоти“

Вархеји: Софија и Скопје да ги намалат тензиите, одговорните за инцидентите да се соочат со правдата

Катерина Ѓуровски