varheji

Македонија

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје

А1он
Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји вечерва пристигнаа во Скопје, а на скопскиот
Регион

Вархеји: ЕУ направи пакет од 2,5 милијарди евра за енергетска помош на регионот

А1он
Европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархеји изјави денеска во Белград дека ЕУ создала пакет енергетска помош што ќе мобилизира најмалку 2,5 милијарди евра
Регион

Вучиќ ќе ја разгледа одлуката да оди во Тирана, Вархеjи со порака – Србија ни е потребна

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изјави дека го информирал како Белград гледа на ситуацијата на Косово
Регион

Вархеји: Србија треба да ги засили напорите за усогласување со позициите на ЕУ

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји изјави дека во актуелниот геополитички контекст, Србија треба да ги засили напорите за усогласување со позициите на ЕУ во
Регион

Вархеји: ЕК за БиХ го искористи украинскиот модел на кандидатура

А1он
Европската комисија препорача на Босна и Херцеговина да ѝ се одобри статус кандидат за членство во Европската Унија, по ист модел како и во случајот
Регион

Вархеји: Албанија постигна напредок, важен е консензусот на сите политички актери

А1он
Албанија продолжи да напредува и даде резултати. Реформата во судството и тековниот процес на проверка( ветинг) се примери за добра работа, изјави комесарот Оливер Вархеји
Свет

ЕК не ја доведува во прашање способноста на Вархеји како комесар за проширување

А1он
Европската комисија повтори дека има целосна доверба во работата на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, да ја води работата непристрасно кон Западниот Балкан, посебно во
Македонија

Врз основа на ангажманот со Скопје и Софија очекувам „зелено светло“ од ЕУ, изјави еврокомесарот Вархеји

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска на прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека
Македонија

Вархеји: Мора да испорачаме за Северна Македонија и Албанија пред крајот на годинава

А1он
Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и повика итно да започнат преговорите со