kovid vakcina

Свет

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

А1он
Третата доза од вакцината против коронавирусот на американскиот производител „Фајзер“ може да ја зголеми заштитата од делта-сојот на вирусот до стопати, се наведува во извештајот
Свет

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

А1он
Кинеската вакцина Синофарм има послаб ефект врз Делта-сој отколку на постарите варијанти на коронавирусот, но тоа не значи дека не ги заштитува вакцинираните од потежок
Свет

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

А1он
Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како донација 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и
Свет

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

А1он
Копенхаген, 26 јули 2021 (МИА) – На луѓето во Данска кои примиле две различни вакцини против Ковид-19 ќе им биде понудена трета доза на вакцина,
Свет

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

А1он
Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ и неговиот германски партнер „Бионтек“ денеска соопштија дека американската Влада купила 200 милиони дополнителни дози од нивната вакцина против „Ковид-19“ и
Свет

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години, и
Свет

Во Бразил ќе испитуваат како влијае трета доза од вакцината „Астразенека“

А1он
Бразилскиот здравствен регулатор, агенцијата Анвиса, денеска соопшти дека е одобрено испитување за вакцинација со трета доза на Астра Зенека. Анвиса соопшти дека 10.000 доброволци ќе
Свет

Спутник создава долгорочен имунитет кај 90 проценти од вакцинираните

А1он
По вакцинацијата со Спутник В кај 90 проценти од луѓето се создава долгорочен имунитет покажало истражувањето на Аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања.
Свет

Тинејџери си ги тужат родителите затоа што не ги пуштаат да се вакцинираат

А1он
17-годишно момче од Италија ангажирало адвокат за да ги принуди своите родители да му дозволат да се вакцинира против коронавирусот, јавува агенцијата АНСА. Тинејџерот од
Свет

Русија и Кина шират муабети за нашите вакцини, се жалат Американците

А1он
Русија и Кина ги промовираат своите вакцини против коронавирусот преку обиди за клевета на сличните американски препарати, соопшти Белата куќа, повикувајќи се на констатациите на