kovid vakcina

Македонија

Граѓаните кои се вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по три месеци од ревакцина

А1он
Националниот Комитет за имунизација денеска днесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите Синовак и Синофарм, трета доза
Регион

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он
Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина. Девојката
Свет

Модерна планира да изгради фабрика за производство на мРНА вакцини во Африка

А1он
Модерна планира да инвестира околу 500 милиони долари за изградба на фабрика во Африка, што ќе произведува до 500 милиони дози на мРНА вакцини годишно.
Свет

Европската агенција за лекови дозволи засилувачка доза за лица со ослабен имунитет, 28 денови по ревакцината

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соошти денеска дека засилувачка доза на вакцини против Ковид-19, изработени и произведени од Бионтек/Фајзер и од Модерна, може да се
Свет

„Санофи“ се откажа од мНРА вакцината против Ковид-19

А1он
Француската фармацевтска компанија „Санофи“ ги откажа плановите за производство на сопствена вакцина темелена на mRNA технологија против Ковид-19, поради доминантната пазарна улога на корпоративниот сојуз
Свет

Амнести Интернешнл: Фармацевтските компании создадоа вештачки недостаток на вакцини

А1он
Генералната секретарка на Амнести Интернешнл, Агнес Каламар, ги обвини фармацевтските компании дека намерно создале недостаток на вакцини продавајќи ги дозите по недостапни цени за сиромашните
Свет

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

А1он
Во почетокот на октомври Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе објави дефинитивен став за потребата од трета доза вакцина против Ковид-19. Одлуката беше донесена на
Свет

Сиромашните земји ги обвинија богатите за нерамномерна распределба на вакцините

А1он
Лидерите на земјите во развој на Генералното собрание на ОН предупредија дека трупањето вакцини против Ковид-19 во богатите земји овозможува развој на нови варијанти на
Регион

Во Грција на факултет само со сертификат за вакцина или негативен тест на сопствен трошок

А1он
Под здравствени протоколи, со задолжителен документ за Ковид-19, како за студентите, така и за професорите, со физичко присуство, по повеќе од 18 месеци ќе се