Матичните лекари ќе добијат по 30 денари од пациент доколку 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

Од:

Владата денеска на 112-та седница донесе одлука за еднократна финансиска награда од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат од 70 отсто со вакцинација од вкупниот број пациенти запишани кај нив.

Мерката пред неколку дена ја најави министерот за здравство Венко Филипче и, како што соопшти владината прес-служба, таа е во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од КОВИД-19 и за спречување на ширењето на пандемијата.

Би можело да ве интересира

1.424 нови позитивни случаи, 20 починати лица

Ана Ололовска

1.913 новозаразени, 21 починат пациент

Ана Ололовска

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Ана Ололовска

Пецаков: Се тестирав заради зимување во Банско, немав и сè уште немам симптоми

Маја Илиевска-Пачемска

Градоначалникот Пецаков, позитивен на Ковид-19, се изгушка со половина Охрид, лекарите стравуваат од огромен кластер

Маја Илиевска-Пачемска

11 починати и 2.071 новозаразен од Ковид-19

А1он