maticni lekari

Македонија

Матичните патуваат кон Скопје: Ќе протестираме и на дожд, нема друг начин да не чујат

Маја Илиевска-Пачемска
Дождот во Скопје утрово нема да го одложи штрајкот на матичните лекари. Тие ги затворија ординациите и патуваат кон Скопје за напладне пред Министерството за
Македонија

Матичните лекари од цела Македонија утре на штрајк пред Министерство за здравство: Ова е нашиот последен крик за спас

Маја Илиевска-Пачемска
Утре напладне матичните лекари од цела држава ќе излезат на штрајк пред Министерството за здравство. Одлучиле со штрајк да го одбележат Денот на здравјето, 7
Македонија

Чолакова – Дервишова за штрајкот на матичните: Не може да има за џипови и за патарини, а да нема за лекарите

Матичните лекари од утрово штрајкуваат, ги примаат само пациентите кои се итни случаи и не работат преку системот „Мој термин“. Нивните барања се покачување на
Македонија

Матичните лекари утре повторно на штрајк, ќе прегледуваат само итни случаи

Маја Илиевска-Пачемска
Две недели по предупредувачкиот прекин на работата, матичните лекари утре повторно го активираат штрајкот. Ќе прегледуваат само пациенти кои се итни случаи и нема да
Македонија

Матичните нема да плаќаат по 1.000 евра за акредитација на ординациите, постигнат е договор за намалување на цената

Маја Илиевска-Пачемска
За акредитација на ординациите лекарите од општа и семејна медицина, педијатрија и гинекологија нема да плаќаат по 1.000 евра како што првично им беше јавено,
Македонија

Нов арач за матичните лекари, по 1.000 евра треба да платат за акредитација на ординациите

Маја Илиевска-Пачемска
Ординациите од општа и семејна медицина, педијатрија и гинекологија добиле обврска да се акредитираат, а за услугата да платат по 1.000 евра. Агенцијата за квалитет
Македонија

Матичните го прекинаа протестот, со министерот договорија проблемите да се решаваат во работни групи

А1он
Матичните лекари го прекинаа протестот, со министерот за здравство Беким Сали договорија проблемите да се решаваат во работни групи. Претседателката на Лекарска комора Калина Гривчева
Македонија

Матичните ги отворија ординациите, но не даваат рецепти, не закажуваат тестирања, лекарите кои не протестираат ќе бидат објавени со име и презиме

Маја Илиевска-Пачемска
Матичните лекари утрово го почнаа протестот. Ги отворија ординациите, но во знак на револт од негрижата за нивните проблеми на пациентите не им даваат услуги
Македонија

Матичните утре на протест, нема да прегледуваат: Станавме фотокопирници, административци, хигиеничари и секретари за срамни 65 денари

Маја Илиевска-Пачемска
Матичните лекари утре нема да издаваат упати, да прегледуваат пациенти ниту да го користат системот „Мој термин“ поради револтот од тоа што никој не ги
Македонија

По најавата за штрајк, Лекарска комора бара Фондот да ги повлече казните за матичните лекари

Маја Илиевска-Пачемска
Во интерес на пациентите, Лекарската комора бара Фондот за здравствено осигурување да ги повлече казните за матичните лекари и да најде решение кое е прифатливо