ministerstvo za zdravstvo

Македонија

Министерството за здравство дематира и најавува тужба за обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на вакцините за сезонски грип

А1он
Министерството за здравство ги демантиа твдрењата за неправилности во тендерот за набавка на вакцина за сезонски грип кои денеска на прес конференција ги изнесе Марија
Македонија

Министерството за здравство истражува зошто новинарите не ги пуштаа да снимаат околу „8 Септември“

А1он
Инцидентите со спречувањето на новинарите во кругот на „8-ми Септември“ се истражуваат, а одлука за забрана на работата на новинарски екипи во кругот на јавни
Македонија

ЗНМ и ССНМ: Здравство да ја повлече одлуката за снимање во „8 Септември” само со дозвола од директорот

А1он
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) преку соопштение реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи во
Македонија

Д-р Пановски тврди дека пациентите позитивни на Ковид-19 се трујат со лекови повеќе од потребното

Искра Манојлоска
Микробиологот Никола Пановски тврди дека на пациентите позитивни на Ковид-19 им се препишуваат премногу лекови, кои дури ни здрав атлета не би можел да ги
Македонија

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје денеска го отворија новиот Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации во
Македонија

Во првите шест месеци годинава вкупно се собрани 20.692 единици крв, 165 единици тромбоцитен концентрат и 61 единица конвалесцентна плазма

А1он
Во изминатите шест месеци успешно се надмина состојбата, односно се обезбеди континуиран прилив на крвни единици со што се избегна можноста да чуствува недостаток на
Македонија

Министерството за здравство апелира да се почитуваат донесените протоколи за работата на плажите и базените

А1он
Во пресрет на продожениот викенд и со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ државата, Министерството за здравство апелира да се почитуваат донесените
Македонија

Воведена нова иновативна терапија за лицата со хемофилија за значително подобрување на квалитетот на живот

А1он
Од почетокот на годинава за лицата со хемофилија е воведена иновативна биолошка терапија, која се администрира поткожно, еднаш неделно во домашни услови од самите лица,
Македонија

Регистрирани нов 101 случај на Ковид-19 во земјава, петмина починати

А1он
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на Ковид-19 во: Скопје – 57,
Македонија

Докторите апелираат да се почитуваат мерките: Вирусот не штеди никого, се разболуваат и стари и млади

А1он
Докторката Милена Стевановиќ, директорка на Клиниката за Инфективни болести, вели дека клиничарите кои работат во третманот со пациентите заболени од Ковид-19 се соочуваат со смртност