vakcinacija

Свет

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

А1он
Почнувајќи од денеска, секој жител на Њујорк кој ќе прими прва доза вакцина против коронавирус ќе добие сто долари. Градоначалникот Бил де Блазио во средата
Регион

Вакцинирани се над половина од планираните 2,2 милиони граѓани во Албанија

А1он
Со процесот на вакцинација против Ковид-19, кој под мотото „Албанија се насмевнува“ почна на 11 јануари во земјата, опфатени се 53,1 отсто од планираните 2,2
Свет

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

А1он
Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во федералната влада, пишува Вашингтон пост. Покрај обврзната вакцинација,
Свет

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

А1он
Американските компании Фајзер и Модерна ќе почнат испитувања на нивните вакцини против коронавирусот кај деца помлади од 12 години, откако тоа од нив го побара
Магазин

Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

А1он
Познатиот американски актер, оскаровецот Шон Пен, соопшти дека одбива да се врати на снимањето на серијата „Gaslit“, доколку неговите колег-актери и целата останата екипа на
Свет

Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

А1он
До денеска 60 отсто од француското население примило барем една доза од вакцината против Ковид-19. Само во последните две недели биле вакцинирани четири милиони лица.
Регион

120.000 млади Грци во еден ден се пријавија за државни ваучери од 150 евра, во замена за вакцинација

А1он
Само еден ден по отворањето на платформата „Freedom pass“ веќе се пријавиле 120.000 вакцинирани млади Грци на возраст од 18 до 25 години, кои ќе
Македонија

Филипче: Од есен размислуваме само вакцинираните да смеат да посетуваат поголеми настани на затворено

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека почнува подготовката за начинот на функционирање на државата за време на есенските месеци, особено во делот на работата
Свет

Полска организира лотарија за да ги охрабри граѓаните да се вакцинираат

А1он
Во Полска се организира лотарија со добивка до еден милион злоти (274.000 американски долари) за да ги охрабри луѓето да се вакцинираат против Ковид-19, изјави
Свет

Турските здравствени власти планираат да вакцинираат над еден милион луѓе дневно

А1он
Турското Министерство за здравство е подготвено да администрира повеќе од еден милион дози вакцини против Ковид-19 дневно, јави Си-Ен-Ен-Турк. Вакцините можат да се даваат во