vakcinacija

Свет

Европскиот суд за човекови права донесе одлука: Задолжителната вакцинација е легална

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕКЧП), до кој се обратија родители на деца одбиени од училиштата и казнети заради нивното невакцинирање со деветте задолжителни вакцинации
Македонија

Утврден изгледот на македонскиот ковид – пасош за патување во Грција, ќе биде дигитален

Маја Илиевска-Пачемска
Македонскиот ковид-пасош за патување во Грција ќе биде дигитален. Министерството за здравство веќе утврдило како тој ќе изгледа, откако минатата недела министерот за здравство, Венко
Македонија

Владата ја усвои Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

А1он
Владата на денешната 38-ма седница ја прифати Предлог-програмата на Министерството за здравство за задолжителна имунизација на населението во Северна Македонија за 2021 година во која
Свет

САД почнуваат со вакцинација против коронавирусот идната недела

А1он
СAД може да започнат да ги имунизираат првите Американци против коронавирусот со вакцината на Фајзер/БиоНТек уште во понеделник, соопшти министерот за здравство Алекс Азар. Тој
Македонија

Филипче: Предложив измена на програмата за имунизација , за побрз пристап до Ковид вакцината

А1он
Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска на седница на Влада поднесе Предлог-програма за изменување и дополнување на Програмата за задолжителна имунизација на населението во
Македонија

Во Велес, трет ден вакцинација против сезонски грип

А1он
Во ЈЗУ Здравствен дом Велес до денес против сезонски грип вакцинирани се 300 граѓани од категориите пензионери над 65 години, хронични болни, бремени жени, здравствени
Свет

Анкета: За задолжителна вакцинација 82 отсто од Европејците

А1он
Задолжителното вакцинирање е поддржано од 82 проценти од Европејците, најмногу во Шпанија (94 проценти), а најмалку во Швајцарија (70 проценти), покажува истражувањето објавено денеска од
Македонија

Здравствен дом Скопје: Вакцинацијата на децата се одвива во сите поликлиники од 12 до 18 часот

А1он
Поради актуелната состојба со коронавирусот, вакциналните пунктови во сите наши поликлиники работат од 12 до 18 часот, објави на својот ФБ профил Здравствен дом Скопје.
Македонија

Вакцинацијата против сезонски грип почнува на 22 ноември

А1он
Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип почнува на 22 ноември 2019 година. За претстојната сезона 2019-2020 година, набавени се 28.000 бесплатни вакцини
Македонија

Инспекцискиот совет расправа за незапишаните невакцинирани првачиња

А1он
Инспекцискиот совет денеска на 140. јавна седница ги разгледува претставките од родителите на деца кои оваа година не биле запишани како првачиња. Претставките се однесуваат