golema kaslica

Македонија

Петмесечно бебе со голема кашлица хоспитализирано во Прилеп

А1он
На детското одделение во прилепската градска болница се лекува петмесечно бебе со голема кашлица. Според Центарот за јавно здравје, бебето од селото Житоше, општина Долнени,
Македонија

Прогласена епидемија на голема кашлица во Куманово

А1он
Центарот за јавно здравје Куманово прогласи епидемија на пертусис на ниво на Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Епидемиологот доктор Едита Размизи кажа
Македонија

За една недела пријавени 72 нови случаи на голема кашлица, девет хоспитализирани деца

А1он
Од 15 до 21 март, пријавени се 72 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени во
Македонија

Во градинките се примаат деца со три дози ДиТеПер вакцина, задолжителна е ревакцина за шест месеци

А1он
Децата кои имаат примени три дози вакцина ДиТеПер против пертусис (голема кашлица) од денеска може да одат во градинка со услов за ревакцина во наредните
Македонија

Пристигнаа вакцини за возрасни против голема кашлица

А1он
Вакцините ДиТеПер за возрасни се пристигнати во државава и заинтересираните уште од денеска можа да примат ревакцина во вакциналните пунктови, информираше денеска министерот за здравство
Македонија

Од понеделник во градинка деца со три дози вакцини против голема кашлица

А1он
Директорката на Државниот санитарен здравствен инспекторат Рената Младеновска најави дека денеска ќе и биде донесена новата одлука со дообјаснувањето од Комисијата за заразни болести со