sezonski grip

Македонија

Над 50.000 граѓани примиле вакцина против сезонски грип

А1он
Министерството за здравство информира дека над 50 илјади граѓани примиле вакцина против сезонски грип, а 59 илјади граѓани досега аплицирале за бесплатна вакцинација. Во центрите
Македонија

Неделава почнува вакцинацијата против сезонски грип

А1он
Министерството за здравство (МЗ) информира дека неделава почнува вакцинацијата против сезонски грип. Во државата се пристигнати 60 000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип наменети
Македонија

За два дена над 10 000 граѓани се пријавиле за бесплатна вакцинација против сезонски грип

А1он
За два дена над 10 000 граѓани се пријавиле за бесплатна вакцинација против сезонски грип на страницата vakcinacija.mk, соопшти денеска Министерството за здравство. Со бесплатна
Македонија

Почна пријавувањето за вакцинација против сезонски грип за ризичните групи

А1он
Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Станува збор за
Свет

СЗО: Сезонскиот грип го нема поради мерките против коронавирусот

А1он
Мерките преземени од земјите за борба против пандемијата на коронавирусот ја искоренија инциденцата на грип, изјави денеска шефот на одделот за пандемии и епидемични болести
Свет

Во Словенија не е забележан ниту еден случај на сезонски грип

А1он
Оваа сезона во Словенија не се пријавени случаи на сезонски грип, иако болеста во голема мерка беше присутна во исто време минатата година. Експертите предупредуваат
Свет

Русија наскоро ќе почне со испитувања на комбинирана вакцина за сезонски грип и коронавирус

А1он
Русија наскоро ќе почне со проширени претклинички испитувања на комбинираната вакцина против сезонски грип и коронавирус, која во моментов се развива, изјави Ринат Максутов, директор
Македонија

Министерството за здравство дематира и најавува тужба за обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на вакцините за сезонски грип

А1он
Министерството за здравство ги демантиа твдрењата за неправилности во тендерот за набавка на вакцина за сезонски грип кои денеска на прес конференција ги изнесе Марија
Македонија

Во Велес, трет ден вакцинација против сезонски грип

А1он
Во ЈЗУ Здравствен дом Велес до денес против сезонски грип вакцинирани се 300 граѓани од категориите пензионери над 65 години, хронични болни, бремени жени, здравствени
Македонија

Реакција на матичните лекари од југоистокот за закажувањето за вакцинирање против сезонски грип

А1он
Вакцинирањето против сезонски грип денеска почна во општините Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран, каде што од повеќе од 24 матични лекари се направени списоци на