vakcinacija

Македонија

Навалица за вакцинирање во „Борис Трајковски“, закажаните за в сабота дошле денес оти сакале да користат продолжен викенд

Маја Илиевска-Пачемска
Во салата „Борис Трајковски“ денес за вакцина дошле и оние кои имаат закажано за в сабота, доаѓаат и лица кои ги испуштиле термините од минатата
Македонија

Вакцинираните во Србија добиваат термини и во Македонија, држат места, а никој не ги брише од системот

Кристијан Ландов
Вакцинираните граѓани кои се имунизираа во Србија, добиваат пораки преку системот „Мој термин“ да се јават на вакцинација и во Македонија. Ова е последица на
Регион

Вакцинација во дворецот на Дракула: Медицински сестри на туристите бесплатно им нудат „Фајзер“

А1он
Во романската туристичка атракција во Трансилванија е организиран пункт за вакцинација од Ковид-19. Докторите и медицинските сестри на својата заштитна опрема носат налепници со вампирски
Македонија

Црвен крст-Охрид го демантира Денесоски: Ниту сме барале, ниту сме наплатиле пари од Охрид за волонтерска служба

А1он
Претседателот на Црвениот крст-Охрид, Сашо Точков, ги демантира наводите на Сашо Денесоски кој себе се претставува како координатор во вакциналниот пункт во Охрид, кој кажа
Македонија

Сите тврдат дека не го ангажирале, а Денесоски убедува дека е координатор за изградба на вакциналниот пункт во Охрид

Министерството за здравство и Општина Охрид се оградија од сопственикот на охридски портал, Сашо Денесоски, кој за себе вели дека е координатор за изградба на
Македонија

Денесоски му враќа на Црвен крст-Охрид: Никому не му е загрозена безбедноста, најмалку од мене

А1он
Сопственикот на охридски портал и невладина организација, Сашо Денескоски кој се претставува како координатор за изградба на вакциналниот пункт во Охрид, реагира на изјавата од
Македонија

Волонтери избркани од охридскиот вакцинален пункт од сопственик на портал: Филипче се оградува

Кристијан Ландов
Црвениот крст во Охрид обвинува дека волонтери пратени да помагаат при масовната вакцинација се избркани од вакциналниот пункт од Сашо Денесоски кој е сопственик на
Свет

Милиони деца во светот се загрозени, не можат да примат редовни вакцини поради пандемијата

А1он
Милиони деца во светот, чија имунизација беше прекината поради пандемијата со Ковид-19, особено оние од Африка, се изложени на ризик од разболување со сипаници, детска
Македонија

„Вакцините нè доближуваат“ – Европска недела на имунизација

А1он
Под мотото „Вакцините нè доближуваат” денеска почнува одбележувањето на Европската недела на имунизација. На почетокот на Европската недела на имунизација, Министерството за здравство и канцелариите
Свет

Европскиот суд за човекови права донесе одлука: Задолжителната вакцинација е легална

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕКЧП), до кој се обратија родители на деца одбиени од училиштата и казнети заради нивното невакцинирање со деветте задолжителни вакцинации