kovid 19

Свет

Надеж во справувањето со Ковид-19: Имунолошката меморија сугерира крај на пандемијата

А1он
Преминот на корона вирусот од пандемија во ендемска фаза ќе почне да се забележува во земјите со високо ниво на вакцинација. Но, силниот бран со
Свет

Годинава го означи почетокот на крајот на пандемијата на Ковид-19, што не очекува во 2023 година

А1он
За поголемиот дел од светот, 2022 година го означи почетокот на крајот на пандемијата на Ковид-19. Многу земји го укинаа локдаунот, маските се симнаа, вработените
Свет

Твитер ги укина мерките за борба против дезинформациите за Ковид-19

А1он
Твитер соопшти дека става крај на мерките за борба против дезинформациите за вирусот Ковид-19, што вклучуваат етикети и предупредувачки пораки на твитови со спорни информации,
Свет

Кинеските власти се обидуваат да ги задушат протестите против Ковид-19

А1он
Државните медиуми прават се за да ги спречат луѓето да дознаат за протестите во земјата. Кинеската државна машинерија се обидува да спречи да се видат
Свет

ЕК: Ковид-19 да се смета за професионална болест во релевантните сектори

А1он
Европската kомисија ќе издаде препорака да се смета Ковид-19 како професионална болест во “релевантните сектори“. Оваа одлука доаѓа по договор постигнат меѓу земјите членки на
Свет

ВИДЕО: Полицијата ги запира луѓето во Шангај и ги брише фотографиите од протестите од нивните телефони

А1он
Во Шангај полицијата ги запира луѓето на улицата каде што викендов се одржаа протести против ограничувањата на Ковид. Како што јави дописникот на Би-Би-Си, на
Свет

ЕУ го одобри Евушелд на Астра Зенека за лекување на Ковид-19

А1он
Астра Зенека денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран лек со антитела со долго дејство за пациенти со Ковид-19, Евушелд, е одобрен во Европската унија за лица
Регион

Плеврис: Комбинацијата грип и Ковид-19 може да создаде притисок врз здравствениот систем

А1он
Порастот на случаи на грип во комбинација со случаите на Ковид-19, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, создава загриженост дека може да се
Свет

Нов Зеланд целосно ги отвори своите граници за сите посетители

А1он
Границите на Нов Зеланд од денеска се целосно отворени за посетители од целиот свет, првпат од март 2020 година поради пандемијата со Ковид-19. Целосниот процес