vakcinacija mkd

Македонија

Започнува караван за вакцинација против Ковид-19 во повеќе општини низ државата

А1он
Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник, 21 март, почнува со караван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе
Македонија

Бројот на починати од Ковид-19 намален за 33 проценти, кај новозаболените има пад од 27 посто

А1он
Регистрирани сe 1.818 нови позитивни случаи од 30 градови во државата, со намалување од 27,4% во однос на минатата недела (n=2.504). Процентот на позитивност се
Македонија

Предложено укинување на две рестриктивни мерки за спречување на коронавирусот

Кристијан Ландов
Комисијата за заразни болести бара да се укинат две мерки кои се за спречување на ширењето на коронавирусот. Првата е да не се бара сертификат
Македонија

Зголемен бројот новозаболени од ковид меѓу децата и тинејџерите

А1он
Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 31 јануари до 6 февруари, регистрирани сe 9.982 нови позитивни случаи од 35 градови
Македонија

Петличковски: Шестмина вакцинирани со три дози починале во јануари, но анализите покажуваат дека трета доза штити од смрт над 95 отсто

Маја Илиевска-Пачемска
Анализата на смртните случаи со Ковид – 19 кај нас покажала дека третата, бустер доза, штити од смртна последица над 95 отсто. Претседателот на Комисијата
Македонија

Бремените жени имаат поголема веројатност да се разболат од Ковид-19, Институтот за јавно здравје препорача вакцинирање

А1он
Вакцинацијата против Ковид-19 се препорачува за трудници. Сите кои имаат 18 години и се постари од 18, вклучително и оние кои се бремени, кои дојат,се
Македонија

ИВЗ имаше наредба верниците да ја сфатат сериозно вакцинацијата, поглаварот на ИВЗ Фетаху го поддржа вакцинирањето

Маја Илиевска-Пачемска
Поглаварите на верските заедници во Македонија и министерот за здравство Беким Сали денес од спомен-куќата „Мајка Тереза“ упатија заеднички повик кон верниците да се вакцинираат.
Македонија

Филипче ја предложи програмата за задолжителна имунизација на населението во 2022 година

А1он
На денешната владина седница пред министрите ќе се најде предлог – програмата за задолжителна имунизација на населението за 2022 година. Програмата е на предлог на
Македонија

85 проценти од хоспитализираните и 67 отсто од новозаболените од Ковид-19 се невакцинирани

А1он
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 23 декември. За вакцинирани
Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.736.243 дози вакцини, а ревакцинирани 48% од полнолетните граѓани во државата

А1он
Заклучно со 14 декември, вкупно се вакцинирани 838.987 граѓани, ревакцинирани се 810.990, а трета доза примиле 86.266 граѓани. Вкупно аплицирани се 1.736.243 дози вакцини, информира