vakcinacija mkd

Македонија

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

А1он
Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот информираат од Министерството за здравство. До крајот на годината,
Македонија

Две дози вакцина против Ковид-19 примиле речиси 700 илјади граѓани

А1он
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а вчера
Македонија

Во последните седум дена намален бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он
Институтот за јавно здравје во периодот од 13 до 19 септември регистрира помалку новозаразени со Ковид-19. Во државава досега се вакцинирани вкупно 774.422 граѓани. Согласно
Македонија

Собир на граѓани против вакцинација: „Имунитет со витамини, не со вакцини“

А1он
Група граѓани попладнево се собраа пред Владата, изразувајќи револт против мерките и вакцинацијата против Ковид-19. „Имунитет со витамини, не со вакцини“, „Каде исчезна грипот“, „Мое
Македонија

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

А1он
Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи. – Вакцините веќе се
Македонија

Нови правила за влез на македонските граѓани во Швајцарија, Белгија и во Австрија

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови Ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. Нашите граѓани може слободно