Филипче ја предложи програмата за задолжителна имунизација на населението во 2022 година

Од:

На денешната владина седница пред министрите ќе се најде предлог – програмата за задолжителна имунизација на населението за 2022 година. Програмата е на предлог на Министерството за здравство.

„Се работи за програмата за редовна имунизација на населението“, велат од Министерството за здравство.

Редовната имунизација е задолжителна и се однесува за новороденчиња и деца на училишна возраст.

Во тек е состанок на Комисијата за заразни болести која, според најавите ќе расправа за намалување на деновите за изолација и евентуални нови мерки поради ширењето на сојот омикрон од коронавирусот, а за новите предлози Владата ќе одлучува на денешната седница.

На дневен ред на седницата на Влада ќе бидат и предлог – програми за изградба и реконструкција на основни и средни училишта за 2022 година, министрите ќе ја разгледуваат и информацијата за преземени активности во однос на обврските од иницијативата Отворен Балкан.

Би можело да ве интересира

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Ѓуровски

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Ѓуровски