Филипче ја предложи програмата за задолжителна имунизација на населението во 2022 година

Од:

На денешната владина седница пред министрите ќе се најде предлог – програмата за задолжителна имунизација на населението за 2022 година. Програмата е на предлог на Министерството за здравство.

„Се работи за програмата за редовна имунизација на населението“, велат од Министерството за здравство.

Редовната имунизација е задолжителна и се однесува за новороденчиња и деца на училишна возраст.

Во тек е состанок на Комисијата за заразни болести која, според најавите ќе расправа за намалување на деновите за изолација и евентуални нови мерки поради ширењето на сојот омикрон од коронавирусот, а за новите предлози Владата ќе одлучува на денешната седница.

На дневен ред на седницата на Влада ќе бидат и предлог – програми за изградба и реконструкција на основни и средни училишта за 2022 година, министрите ќе ја разгледуваат и информацијата за преземени активности во однос на обврските од иницијативата Отворен Балкан.

Би можело да ве интересира

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот Пецаков, не се самоизолирал по тестирање за Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска

Координативниот кризен штаб за справување со Ковид-19 препорача да се скрати изолацијата од 10 на 7 дена

Ана Ололовска

Минатата недела регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи, најмногу од Скопје

Ана Ололовска

Министерство за здравство: Валиден е позитивниот тест на градоначалникот Пецаков

Маја Илиевска-Пачемска

Зечевиќ не се тестирал на 19 јануари, објасни директорката Бухова по обвинувањата дека и тој на Водици заразен го ширел вирусот

Маја Илиевска-Пачемска

22 починати и 718 новозаразени од Ковид-19

А1он