vakcinacija mkd

Македонија

Царовска: Задоволни сме од процентот на вакцинирани вработени во училиштата, но значајно е тој да се зголеми

А1он
Апелирам наставниците и сите придружни и помошни кадри да се пријават за вакцина за да се зголеми процентот на имунизирани што работат во училиштата, изјави
Македонија

Околу 27,5 проценти од граѓаните примиле барем една доза вакцина во државава

Мери Јордановска
Министерството за здравство информира дека на територија на цела држава барем една доза вакцина примиле 27,5% од граѓаните. Најголем е процентот на вакцинирани во Кавадарци,
Македонија

Теренската вакцинација против Ковид-19 продолжува утре во повеќе населени места низ државата

А1он
Министерството за здравство ги објави населените места на кои утре, вторник 20 јули 2021 година ќе се одвива теренската вакцинација. Теренската вакцинација ќе се одвива
Македонија

Во Врање досега се вакцинирани 11 743 македонски граѓани со прва доза и 9 012 со втора доза

А1он
Во Врање од почетокот на вакцинацијата досега со првата доза вакцинирани се 11 743 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 9 012 наши
Македонија

Во болниците низ земјава од Ковид-19 се лекуваат 16 пациенти

А1он
Шеснаесет пациенти со Ковид-19 се хоспитализирани на територија на цела држава. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, болниците се празни, а само четворица пациенти
Македонија

Над 453 илјади граѓани примиле прва, а повеќе од 272 илјади и втора доза вакцина

А1он
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 453.773 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.076 граѓани, а вчера
Македонија

Продолжува теренската вакцинација, од понеделник ќе се вакцинираат децата

А1он
Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади на возраст од 12 до 17 години, а досега се пријавени вкупно 1798. Вакцинирањето за нив ќе
Македонија

Имунизацијата тече без проблеми, а штипската модуларна болница една недела е празна

А1он
Сто процентен е одзивот за имунизaција во штипското село Горачино. Здравствениот тим од Здравствениот дом „Панче Караѓозов“-Штип утринава во домовите на жителите на ова село