7.616 лица досега починаа од Ковид-19 во земјава

Од:

Бројот на активни ковид случаи во земјава изнесува 8.037, од кои најголем број, 3.826 се во Скопје, покажуваат вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје. Регистрирани се нови 342 случаи на Ковид-19, од направени 2.349 тестирања, седум починати и 348 оздравени пациенти.

dobivaj vesti na viber

Од Министерството за здравство апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на СарсКов2.

-Во период од 6 август до вчера на територијата на државата 60.772 граѓанин, се позитивни од тестирани на Ковид 19, од кои 31 отсто биле целосно вакцинирани, односно 19.025 лица. Според статистика за изминативе месеци, 41.747, граѓани, односно 69 отсто од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани, се наведува во анализата што вчера ја објави Министерството.

За вакцинирани, како што се посочува, се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

Во период од 6. август до вчера од вкупниот број починати со Ковид-19, 79 отсто биле невакцинирани, а 21 отсто примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас.

Би можело да ве интересира

Мицкоски повторно e позитивен на коронавирус

Горан Наумовски

590 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска

Десетмина починати и 889 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Двајца починати и 693 новозаразени од Ковид-19

Горан Наумовски