ivz

Македонија

Новоназначен в.д. муфтија за Тетово пријавил во полиција дека бил попречуван да почне со работа

А1он
Новоназначениот вршител на должност муфтија од страна на Исламската верска заедница (ИВЗ) за тетовскиот регион Селвер Џемаили во полиција пријавил дека бил попречуван да почне
Македонија

Тетовскиот муфтија обвини за незаконска смена од ИВЗ

А1он
Тетовскиот муфтија Ќани Несими денеска одржа прес-конференција и обвини дека раководството на Исламската верска заедница (ИВЗ) незаконски го разрешиле од функцијата. Според образложението на Несими,
Македонија

ИВЗ е против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

А1он
Исламската верска заедница соопшти дека е против донесување на законите за родова еднаквост и за матична евиденција и оти нејзиниот став во однос на спорните
Uncategorized

Извештај на Стејт департмент за верските слободи во Северна Македонија

А1он
Годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со почитувањето на верските слободи во светот, во делот за Северна Македонија ја нотира законската измена усвоена од
Македонија

Лидерите на петте верски заедници предлагаат повлекување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост

А1он
Лидерите на петте верски заедници во земјава – Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, Исламската верска заедница, Католичката црква, Евангелско-методистичката црква и Еврејската заедница преку
Македонија

ИВЗ имаше наредба верниците да ја сфатат сериозно вакцинацијата, поглаварот на ИВЗ Фетаху го поддржа вакцинирањето

Маја Илиевска-Пачемска
Поглаварите на верските заедници во Македонија и министерот за здравство Беким Сали денес од спомен-куќата „Мајка Тереза“ упатија заеднички повик кон верниците да се вакцинираат.
Македонија

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче и поглаварите на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и поглаварот на Исламската верска
Македонија

Дали новата селефиска верска заедница во Македонија е закана – проучувачите со свој став

Кристијан Ландов
Селефистите се група која е најгласноговорна против верскиот екстремизам и т.н. исламски тероризам. Ова го тврди Енис Муарем постдипломец на интер-религиски студии и проучувач на
Македонија

Реисот на ИВЗ го демантира Ангелов: Без осуда за скандирањето, туку со пофални зборови за УЧК

Исламската верска заедница не го осудила скандирањето на „УЧК, УЧК“, како што тврдеше директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави ресиот Шаќир
Македонија

Стојанче Ангелов и реисот Фетаи заеднички го осудија скандирањето „УЧК“ на собири и протести

А1он
Во рамки на општествените активности на Центарот за управување со кризи, денеска в.д.директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, заедно со заменик директорот Екрем Зендели, остварија средба