uck

Македонија

Ахмети скандирајќи „УЧК“ му порача на Мицкоски: Христијане, мери си ги зборовите, на устата уште имаш млеко“

Орце Костов
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на големиот митинг на плоштадот во Скопје му порача на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ да внимава кога зборува за Албанците
Македонија

Музејот на УЧК што го отвори Ахмети нема дозвола: полн е со карти на „Голема Албанија“ и борци на УЧК од 2001

А1он
Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски вели дека до општината не стигнало никакво барање за дозвола околу отворање на меморијален комплекс на УЧК во кумановското
Македонија

Реисот на ИВЗ го демантира Ангелов: Без осуда за скандирањето, туку со пофални зборови за УЧК

Исламската верска заедница не го осудила скандирањето на „УЧК, УЧК“, како што тврдеше директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави ресиот Шаќир
Видео Македонија

Бабановски предвиде: 40-тина ветерани кај Липково ќе фингираат судир

А1он
На територијата на подрачјето кај Липково има група од четириесетина униформирани и вооружени ветерани на Ослободителната војска на Косово кои треба да фингират вооружен судир
Македонија

ВИДЕО: Полицајците во Гошинце сами се ослободиле

А1он
Тројца од заробените полицајци во Гошинце ги ослободил четвртиот колега кого припадниците на УЧК кој влегеле од Косово не го врзале со лисици како останатите
Македонија

Полицијата преговара за ослободување на четворица полицајци во Гошинце

А1он
Полицијата во моментот преговара за ослободување на четворицата македонски полицајци, заробени во полициската станица во кумановското село Гошинце, јави Плусинфо. Четириесетината вооружени лица, најверојатно Косовари,
Македонија

ФОТО: Министерот Џафери се поклони пред споменикот во Слупчане

А1он
Министерот за одбрана Талат Џафери, заедно со вицепремиерот за спроведување на Охридскиот рамковен договор, Муса Џафери, министерот за правда Блерим Беџети, портпаролот на ДУИ Бујар
Македонија

„Засрамете се“ – Ахмети и Џафери непожелни во Слупчане

А1он
„Засрамете се од тоа што го правите. Не сте добредојдени во Слупчане“, им порачаа жителите на липковско Слупчане и поранешни членови на УЧК, на лидерот