ivz

Македонија

Филипче: Неопходен е дијалог на сите општествени нивоа и обединување во борбата со коронавирусот

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче смета дека е од огромно значење сите општествени чинители активно да се вклучат и да го искористат своето влијание во
Македонија

Поради Ковид-19 муслиманските верници од земјава нема да одат на аџилак

А1он
Исламската верска заедница годинава нема да организира заминување на аџилак по најавите дека Саудиска Арабија ќе прими ограничен број верници. Во соопштението на ријасетот кое
Македонија

Новиот реис на ИВЗ го оживеа коронавирусот откако неговиот претходник го прогласи за мртов

Кристијан Ландов
Новиот в.д. реис на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху, посочи дека коронавирусот е вистински и опасен, за разлика од неговиот разрешен претходник, Сулејман Реџепи кој
Македонија

Реакција од Централен регистар на изјавата на Нури Бајрами од ДКСК

А1он
По однос на денешната изјавата на Нури Бајрами од ДКСК поврзана со незаконитости и злоупотреба на финансиски средства на ИВЗ, меѓу другото беше наведено недоставување
Македонија

ДКСК: ИВЗ пет години не доставила извештај за работењето до Централен регистар

А1он
Последните пет години Исламската верска заедница не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот регистар,
Македонија

Поранешниот реис на ИВЗ, Реџепи поднесе оставка откако беше разрешен

А1он
Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од фунцијата, коментирајќи дека против него
Македонија

Разрешен реисот Сулејман Реџепи

Мери Јордановска
Риасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска
Македонија

Бајрамска честитка од поглаварот на ИВЗ: Благодарност за разбирањето што го покажавте за рестриктивните мерки, за сериозноста и за дисциплината

А1он
Реисул Улема на ИВЗ Сулејман Реџепи упати честитка до сите верници од исламска вероиповед по повод утрешниот Фитр Бајрам. – Почитуавани браќа и сестри, дами
Македонија

МВР: Неточни и паушални се тврдењата на ИВЗ околу наводниот полициски притисок

А1он
Министерството за внатрешни работи, категорично ги отфрла како паушални и неточни изесените тврдења во денешната реакција на Исламската верска заедница околу наводен полициски притисок врз
Македонија

Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам, одлучи ИВЗ

А1он
Ријасетот на Исламската Верска Заедница поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат во секоја џамија на 24