ivz

Македонија

ИВЗ е против зголемен полициски час за празниците, а нема да ги откажат ниту молитвите во џамиите

Кристијан Ландов
Исламската верска заедница пред два дена испратила писмо до Владата, кое денеска го објавија и јавно, со кое бараат да не се воведува дополнителен полициски
Македонија

ВИДЕО: Снимка од реисот Реџепи за која се тврди дека содржи уцени кон Трамп објавена на социјалните мрежи

А1он
„Јавна навреда и уцена кон претседателот Трамп и Америка“, вакво објаснување е напишано под видеото на кое се гледа и реисот на Исламската верска заедница,
Македонија

ИВЗ да ја пресипита одлуката за отворање на верските објекти, МПЦ да се однесува сериозно

А1он
Исламската верска заедница да ја преспита својата одлука за отворање на верските објекти, а исто така и МПЦ да се однесува сериозно, апелира премиерот Оливер
Македонија

Пендаровски: Побарав од поглаварот и од реисот да делуваат превентивно и да не ги поттикнуваат собирите на големи групи верници

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска телефонски разговарал со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан и со поглаварот на Исламската Верска Заедница, Реис
Македонија

Филипче за верскиот собир во Струга: Секое неодговорно однесување може да нè врати на почеток на кризата

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче повторно побара детална истрага во врска со масовното присуство на граѓани на литијата одржана на 7 мај, по повод верскиот
Македонија

Од вторник се отвораат џамиите, одлучи ИВЗ

Кристијан Ландов
Од 12 мај, Исламската верска заедница ги отвора џамиите за молитви, одлучиле 13 муфтии на чело со реисот Сулејман Реџепи на вчерашниот состанок. Тоа значи
Македонија

Антикорупциската комисија испитува како Реџепи ги троши парите на верниците

Антикорупциската комисија по завршувањето на денешната седница нформира дека продолжува по нејзиното постапување по предмет оформен по пријава со наводни за сомневање за незаконски постапувања
Македонија

Владата демантира: Не ги помагаме МПЦ и ИВЗ, средствата се за нивните факултети

Ана Василевска
По објавите дека Владата изгласала Уредба за помош на МПЦ и ИВЗ, од таму демантираат дека станува збор за ваква Уредба туку дека таа се
Македонија

Филипче за уцената од Реџепи: Мора да бидеме свесни за сериозноста на ситуацијата

Министерот Венко Филипче запрашан дали го загрижува пораката од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи кој во телевизиско интервју рече дека ќе ја повлече забраната за
Македонија

Османи: Реџепи не се закани туку побара помош, не треба да правиме драма бидејќи секој е оштетен

Кристијан Ландов
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно барање кое треба