policiski cas

Македонија

Хелсиншкиот комитет и Македонско здружение на млади правници: Да се амнестираат луѓето што го прекршиле полицискиот час

А1он
Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници апелираат итно да се донесе Законот за амнестија, кој особено е значаен за лицата
Регион

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти во Солун, Халикидики и во уште девет грчки региони

А1он
Солун, Лариса, Халкидики и Килкис од утре преминуваат во црвената зона и се воведува полициски час од еден часот по полноќ до шест часот наутро
Македонија

Парична казна за гостиварец заради непочитување на полицискиот час​

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог против 40-годишен гостиварец за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од
Македонија

Казна од 2000 евра за охриѓанец обвинет за непочитување на полицискиот час во Скопје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје информира дека поднело предлог за парична казна од 2000 евра за 33-годишен охриѓанец поради непочитување на полицискиот час. Тој на 11
Македонија

Велешкото обвинителство предложи казни од по 800 евра за 10 лица за непочитување на полицискиот час

А1он
Основното јавно обвинителство од Велес даде предлог десет лица да бидат казнети со по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра во денарска
Македонија

Предложени парични казни против три лица за непочитување на полицискиот час во Скопје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица зaради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за
Македонија

И вечерва нема полициски час, владината одлука стапува во сила на полноќ

А1он
Одлуката од денешната седница на Владата со која, почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на движење на
Македонија

Владата го укина полицискиот час, од утре дозволени свадби со повеќе гости и настани до 1.000 луѓе

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести донесе неколку одлуки поврзани со рестриктивните мерки за