zastitni merki

Регион

Црна Гора ги укина скоро сите рестриктивни мерки, бројот на болни преполовен за еден месец

А1он
Здравствените власти на Црна Гора денеска, еден месец по воведувањето на строгите епидемиолошки мерки, одлучија да го вратат животот речиси целосно во нормала со укинување
Спорт

Ибрахимовиќ ги прекршил заштитните мерки, вечерал со Абате и уште двајца во ресторан

А1он
Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ е фатен како ги крши правилата против коронавирусот. Тој е виден во еден од познатите ресторани во Милано на ручек
Свет

Тедрос: Ако се почитуваат мерките, Ковид-19 може да се стави под контрола за неколку месеци

А1он
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не е решен, но оти може
Регион

Хрватска и 12 членки на ЕУ се договорија за туристички „ковид-пасош“

А1он
Хрватска и дванаесет членки на Европската унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. „ковид-пасош“, кој ќе се вика „зелен пасош“ што ќе го олесни
Регион

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

А1он
Со чартер лет, 189 туристи од Холандија, попладнево пристигнаа на грчкиот остров Родос, како дел од експеримент и пилот-програма во пресрет на новата туристичка сезона,
Регион

Се отвораат дел од средните училишта во Грција, учениците и наставниците ќе се тестираат двапати неделно

А1он
Со потврда за негативен резултат од направениот тест за Ковид-19 за домашна употреба (селф тест) два пати седмично, задолжителна како за учениците, така и за
Свет

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

А1он
Данска од денеска почнува со користење на „ковид пасоши“ со цел да им помогне на „несуштинските компании“ повторно да се отворат кон клиентите. Сертификатот за
Свет

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

А1он
Само луѓето кои биле вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19 ќе можат да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на
Свет

Британија преминува во следната фаза на олеснување на мерките

А1он
Велика Британија од 12 април ќе премине на следната фаза од својот план за ублажување на ограничувањата во борбата против коронавирусот, потврди премиерот Борис Џонсон.
Свет

Наследникот на Меркел бара построги заштитни мерки во Германија

А1он
Лидерот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет, изјави денеска дека е потребно воведување на построги мерки во Германија со