zastitni merki

Македонија

Екстремно топло, продолжуваат мерките за заштита од жештините

А1он
Од денеска до 25 јули продолжува портокаловата фаза во цела држава. Поради тоа Министерството за труд и социјална работа и Владата информираат дека продолжуваат да
Регион

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

А1он
Бугарската гранична полиција денеска не дозволи влез на осуммина шпански државјани во земјата. Тие пристигнаа денеска на аеродромот во Софија, но не им беше дозволено
Свет

Британија го укинува карантинот за вакцинирани патници од САД и сите земји на ЕУ, освен Франција

А1он
Велика Британија од следната недела на сите вакцинирани посетители од Европската унија и САД ќе им овозможи да влезат во земјата без задолжителен карантин, соопшти
Регион

Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

А1он
Привремената бугарска Влада денеска одлучи да го продолжи рокот на вонредната епидемиолошка состојба во земјата, од 1 до 31 август 2021 година. Бугарија се наоѓа
Свет

Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

А1он
Саудиска Арабија ќе воведе тригодишна забрана за патување за граѓаните кои ги кршат прописите, патувајќи во земјите од „црвената листа“, поради напорите да се спречи
Македонија

Полицијата упадна во локал со танчарки во тетовско, го казни за кршење на епидемиолошките мерки

А1он
Тетовската полиција му поднесе пријава на сопственикот на угостителски објект во тетовското село Жеровјане, откако при контрола во објектот биле затекнати „12 ангажирани лица“, како
Регион

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

А1он
Над 4.500 лица биле спречени да се качат на брод кон нивната дестинација од атинското пристаниште Пиреас, поради недостиг или нецелосни документи за Ковид-19, соопшти
Регион

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

А1он
Малите стопанственици од Хрватска, здружени во организацијата „Гласот на претприемачот“, ќе поднесат тужба против владата на земјата, поради епидемиолошките мерки кои беа воведени за да