zastitni merki

Македонија

Жител на Демир Капија се шетал наместо да се изолира, некој го пријавил кога пазарел во маркет

А1он
67-годишен жител на Демир Капија ќе одговара за прекршување на здравствените прописи, откако некој го пријавил дека пазарува во маркет, наместо да биде во задолжителната
Македонија

Полицискиот час од полноќ до четири наутро останува до 1 јуни

А1он
На денешната седница, на препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок, активните мерки за ограничување на движењето наместо до 18 мај, да продолжат
Свет

Холандија се враќа во нормала, сексуалните работници продолжуваат со дејноста

А1он
Сексуалните работници оваа недела се враќаат на работа. по падот на бројот на лица заразени од Ковид-19, објави денеска холандскиот министер за здравство Хуго де
Свет

САД: Целосно вакцинираните луѓе не мораат да носат маски и да држат дистанца

А1он
Луѓето кои се целосно имунизирани на Ковид-19 повеќе не се обврзани да носат заштитни маски за време на активности на отворен и затворен простор, прогласи
Регион

Хрватите викендов ќе прават „свадба без невеста“ за да откријат колку вирусот се шири на прослави со многу луѓе

А1он
Потпретседателот на хрватската Влада и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ денеска најави можно олеснување на епидемиолошките мерки од 1 јуни. Тој
Регион

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

А1он
Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, денеска изјави дека српскиот главен град ќе им даде логистика на државните здравствени институции кои планираат контролиран експеримент кој треба
Свет

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

А1он
Шпанија од 20 мај планира да ја укине обврската за негативен ПЦР тест на коронавирусот за Британците при пристигнувањето во земјата, под услов стапката на
Македонија

Утревечер нема полициски час поради Бајрам, од четврток движењето ограничено по полноќ

А1он
Владата денеска го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за олабавување на рестриктивните мерки. Веќе од четврток полицискиот час ќе почнува од полноќ и
Македонија

Филипче: Уште е рано да ги вадиме маските на отворено, рано е и за концерти и свадби

А1он
Сѐ уште е рано за да се даде општа препорака дека не е потребно носење на заштитни маски секаде на отворен простор, изјави денеска министерот
Свет

Во Вашингтон пуштија да се прават свадби, ама да нема играње

А1он
Градоначалничката на главниот град на САД, Мјуриел Баузер, во интервју за телевизијата Си-ен-ен го одбрани своето решение да забрани танцување на свадбите во Вашингтон, подвлекувајќи