Струшката литија ќе се одржи и годинава, организаторите тврдат – под строги протоколи

Од:

Под строги здравствени протоколи за заштита на населнеито од ширење на коронавирусот, без традиционалните торжества и толпата верници в петок низ струшките улици ќе се одржи познатата Литија со моштите на „Свети Георгиј Победоносец“ и чудотворната икона на светецот, најави организаторите.

Организаторите апелираат до верниците, доколку сакаат се поклонат пред моштите тоа да го направат од балконите или тротоарите со почитување на здравствените протоколи.

– Поради актуелната состојба со пандемијата од Ковид-19, годинашната Литија ќе се одржи под строги здравствени протоколи. Низ улиците ќе поминат моштите од Свети Георгиј Победоносец и чудотворната икона со братството и сестринството од Бигорскиот и манастирот во Рајчица, без оркестарот и традиционалните торжества. Апелираме до верниците да не се движат во толпата. Доколку сакаат да се поклонат пред моштите тоа да го направат од балконите и тротоарите со почитување на мерките за заштита, држење растојание и носење заштитна маска, посочи организаторот.

Според најавите, Литијата ќе се одржи под силно полициско обезбедување и строго почитување на протоколите.

Традиционално на вториот ден Ѓурѓовден, 7 мај, во Струга се одржува Литија со моштите од Свети Георгиј Победоносец од истоимениот манастир во Рајчица. Годинава, во услови на пандемија, моштите од светецот ќе пристигнат од манастирот во Рајчица на раскошно украсен епитаф и по отслужување на вечерната богослужба, Литијата ќе почне да се движи низ Струшките улици околу 17 часот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мерко со огномет го пушти осветлувањето во Црн Дрим од 110 илјади евра

Кристијан Ландов

При влез во Данска, за македонските државјани веќе нема карантин и двојно тестирање

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Деребан: Власта во Струга не направи ниту една капитална инвестиција, но затоа направи дива депонија колку фудбалско игралиште

Ландов

Мерко го посине Црн Дрим, биологот Арсовски го опиша како естетски одвратно и штетно за живиот свет

Грција ги олесни правилата за влез за патниците од нејзината „зелена листа“ на земји

Жарко Настоски

Владата го укина полицискиот час, од утре дозволени свадби со повеќе гости и настани до 1.000 луѓе

Жарко Настоски