litija

Македонија

Владата бара итно санкционирање на одговорните за настанот во Струга и прославата на Денот на полицијата во Скопје

А1он
Владата најостро го осудува организирањето на верскиот настан во Струга и организирањето на прославата за Денот на полицијата во Скопје и бара итно да се
Македонија

Спасовски: Во Струга се случи сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и кон државата

А1он
Тоа што се случи во Струга претставува сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и неодговорност кон државата, истакна денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски за синоќешниот
Македонија

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

А1он
Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата
Македонија

ВИДЕО: Стотици верници низ улиците на Струга за време на традиционалната литија, дел без маски, сите без дистанца

А1он
Пандемијата предизвикана од коронавирусот, како и вонредната состојба, не ги спречи стружани и МПЦ да ја одржат традиционалната литија во Струга. Стотици граѓани шетаа низ