ВИДЕО: Стотици верници низ улиците на Струга за време на традиционалната литија, дел без маски, сите без дистанца

Од:

Пандемијата предизвикана од коронавирусот, како и вонредната состојба, не ги спречи стружани и МПЦ да ја одржат традиционалната литија во Струга. Стотици граѓани шетаа низ струшките улици, дел од нив со маски, но без одржување на препорачаната дистанца од два метри. Ваквиот чин предизвика револт кај јавноста, која го осуди ова однесување.

dobivaj vesti na viber

Од снимките може да се забележи дека за време на одржување на литијата има и присутни кои немаат заштитна опрема, иако е задолжителна бидејќи не можела да се одржи дистанца меѓу нив. Покрај присутни без маски минува и полицијата, но не ги предиупредува за прекршувањето на уредбните донесени од Владата, ниту пак, ги казнува за неносењето на маски.


Литијата во Струга се одржува секоја година, традиционално еден ден по празникот Ѓурѓовден. Во храмот „Св.Георгиј Победоносец“ од страна на Метрополит Тимотеј и локалното свештенство, беше отслужена и панихида за покојните ктитори и градители.

Posted by Светлана Нестороска on Четврток, 07 мај 2020

Владата донесе уредба и е во сила, со која се забранува собирање на повеќе од пет лица на едно место. Наложено е и задолжително носење маски на места каде не може да се одржи дистанца од два метри.

Би можело да ве интересира

81 нов случај на Ковид-19, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

Струга на Захариевски со совршена „петка“ по победата на Силекс

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

Ибраими: Најважна е победата на Струга ТЛ, се радувам и за головите

Приведени две лица во струшко, фатени со бесправно исечени дрва

А1он

ВИДЕО: Пожар кај струшки Елен Камен

А1он