makedonski drzavjani

Македонија

Македонските власти имаат контакт со 50-тина наши државјани, бројката на Македонци во Израел се зголемува

А1он
Се работи за наши граѓани кои се наоаѓаат во Израел. Дел од нив се транспортирани со авион преку Тел Авив до Тирана, еден дел излегоа
Uncategorized Македонија

МНР: Седум македонски државјани сместени во хотел близу манастирот Бањска, ги чува косовската полиција

Орце Костов
Министерството за надворешни равоти информираме дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на
Македонија

Стерјовски: Kарантинот за влез во Албанија од Македонија беше погрешен и избрзан чекор

А1он
Лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и пратеник во албанскиот Парламент, Васил Стерјовски, реагираше во врска со вчерашната одлука на албанскиот Комитет на
Македонија

Од утре двонеделен карантин за македонските патници кои влегуваат во Албанија

А1он
Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои влегуваат на нејзина територија од Северна Македонија и од Грција. Одлука за тоа денеска донесе Комитетот
Регион

Црна Гора ги отвора границите за македонските државјани

А1он
Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Македонија. Според Мугоша,
Македонија

Намален бројот на македонските државјани кои се враќаат од ЕУ со договорот за реадмисија

А1он
Се намалува бројот на македонските државјани кои се вратени од земјите од Европската Унија согласно договорот за реадмисија. Според податоците од МВР во 2019 година